مزرعه حیوانات

 

 

ادبیات سمبلیک که با نگاه طنز و هجور به میدان می آید . مزرعه حیوانات یکی از کتاب های واقعا عالی بوده که مطالعه کرده ام . هیچ کتابی نیست که با زبانی به این سادگی بتواند فاشیست و کمونیست را نقد کند! قلم فوق العاده از یک طنز تلخ که یک انقلابی میان حیوانات بر علیه انسان اتفاق می افتد که خود سمبل انقلاب های کارگری بر علیه کاپیتالیسم است . در این داستان که خوک ها نماد رهبری این انقلاب را بر عهده می گیرند صاحب مزرعه را از مزرعه بیرون و حکومت مزرعه را به دست می گیرند . کاملا معلوم است که تیر نقد کتاب به سمت شوروی نشانه گرفته و شلیک شده است . خوک هایی که نماد رهبرانی چون لنین و استالین اند . تنها قسمت داستان که من رو مجذوب خودش کرد تربیت توله سگ هایی بودند که بعد ها خود تبدیل به عوامل خوک ها برای سرکوب هر نوع اعتراضی شدند . بسیار زیبا و عالی یک انقلاب را به نقد کشیده و آن را بیان کرده است .

و جمله همه حیوانات با هم برابرند که بعد از گذر زمان به این جمله تحریف می شود که همه حیوانات با هم برابرند اما بعضی برابر ترند! که امروز تبدیل به یک ضرب المثل شده . اصول انقلابی که با گذر زمان حذف شده یا تحریف شده و حیواناتی که به راحتی گول می خورند و باکستری که نماد قشر کارگر است که تنها بیشتر کار می کند و در نهایت به جای بازنشستگی به خریداران اسب های پیر فروخته می شود تا گوشتش خوراک سگ شود.

به نظر من جزو کتابهایی است که باید قبل از مرگ آن را خواند . کتاب ۱۹۸۴ از همین نویسنده نیز به نوعی نقد را به همین سیستم داشته اما دیگر از طنز استفاده نشده است . حتما پیشنهادش می کنم که این کتاب رو مطالعه کنین . 

  • يكشنبه ۲۷ ارديبهشت ۹۴
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan