بد قولی

امروز در عصر ارتباطات هستیم . در عصر لاین و وایبر و واتس اپ و تلگرام . ولی هنوز یک مساله ای هست که درست نشده. هر چه قدر که تکنولوژی ما پیشرفت کند برخی از خصلت های ما هنوز همان هست که بود . در مورد بدقولی می خواهم صحبت کنم .

متاسفانه امروز نه تنها یک حرکت زشت محسوب نمی شود بلکه کلاس کار را هم ظاهرا بالا می برد . یعنی خیلی بد است که ما معنی و مفهوم کلاس کار رو می فهمیم ولی اینکه بدقولی می تواند بد باشد رو هنوز ذهنمون نمی تواند تحلیل و بررسی کند و هضم کند و در نهایت متوجه بشود . در کل بدقولی یا بدعهدی در زبان عامیانه به فراهم نکردن یا صحیح و کامل انجام ندادن و یا اصلا انجام ندادن عمل٬ فعل یا رفتاری است که قبلا مورد توافق دو طرف بحث صورت گرفته و یک طرف یا دو طرف خود را ملزم به انجام دادن کاری کرده اند در زمانی مشخص یا نا مشخص که بسته به نوع توافق است .

در اصل آدم بدقول به دسته های متعددی تقسیم می شود که می توان به انجام ندادن یک کار یا انجام ندادن آن در موعد مقرر یا ناقص انجام دادن عمل اشاره نمود که این سه مورد قسمتی از این دسته بندی هاست . تعدادی از این بدقولی ها را که شخصا متاسفانه تجربه کرده ام را به عرض می رسانم .

تنظیم کننده موسیقی طبق توافقی که داشته اند قرار شده فایل رو تنظیم شده تا روز شنبه برای ما ارسال کنند. روز شنبه بعد از چندین تماس این زمان را به سه شنبه موکول کردند و در نهایت ما توانستیم کار را در روز ۵ شنبه از ایشان تحویل بگیریم که بعد متوجه شدیم یک سری اصلاحاتی که قرار بود روی کار صورت بگیرد تنها ۴۰ درصدشان صورت پذیرفته. سپس به نزد شخص مورد نظر رفته و تغییرات را اعمال و فایل نهایی را تحویل گرفتیم . این خود مصداق بارز یک بد قولی است. همین بد قولی باعث می شود که برای مثال خواننده کارش رو در موعد مقرر پخش نکرده و نزد طرفدارانش بدقول بشود . در صورتی که هر طوری حساب کنیم خواننده هیچ دخلی در این بدقولی نداشته است. یا در ساعت خاصی قرار است که صداپیشه ای متنی را خوانده و برای ما ارسال کند تا ما با ۳ روز میکس این صداها بتوانیم برنامه را برای یک رادیو و وبسایت ارسال کنیم. قرار بوده صداپیشه تا روز ۵ شنبه این کار را تحویل بدهند و روز ۵ شنبه تلفن پشت تلفن و در نهایت کار با دو روز تاخیر ارسال می شود و برنامه کار بهم می خورد . در چنین برنامه هایی بدقولی یا به کیفیت کار لطمه می زند و یا ممکن است حتی در پخش کار تیم با مشکل روبرو بشوند!

برخی بدقولی ها هزینه کمتری برای پرداخت دارند ولی ولی مابقی اینطور نیستند . برای مثال بدقولی ارسال فیلم به صداوسیما برای پخش اصلا قابل قبول نیست چون سازمان نمی تواند زمان را نگه دارد و قطعا در پخش به مشکل می خورد . ولی بدقولی هایی که عجله ای درونشون نیست و به اصطلاح سررسید خاصی ندارند و قرار نیست در موعد مقرر پخش شوند این ضرر کمتره ولی به همون اندازه زشت و بد است .

برخی فکر می کنند که این بدقولی یا کار را دیر تحویل دادن در اصل نشان می دهد که روی پروژه بیشتر وقت گذاشته اند و یا سرشان خیلی شلوغ است و نرسیده اند که کار شما را به موقع تحویل بدهند . ولی اتفاقا تنها چیزی که از بدقولی می شود برداشت کرد نداشتن نظم و غیر حرفه ای بودن فرد است.

مدتی پیش تصمیم گرفتم قسمتی از سایت یکی از دوستان رو برون سپاری کنم و به شخص دیگری بدهم که کارش را انجام بدهد. خلاصه صحبت ها انجام شد و ایشون قول دادند که پروژه را ظرف یک هفته تحویل می دهند. در صورتی که من خودم می دانستم اگر روش کار بشود سه روزه هم قابل تحویل است . زمانی که موعد مقرر رسید ایشان یک هفته دیگر تمدید خواستند . مجددا این فرصت داده شد و هفته دیگری تمدید خواستند و عذرخواهی کردند. هفته بعد پاسخ ندادند. کاری که می شود سه روزه انجام داد را ایشان شش هفته ای تحویل دادند و گفتند کار کد شما بسیار سخت بود و مجبور شدم بیشتر کد بزنم و سرم بسیار شلوغ شد و بیشتر روی پروژه شما وقت گذاشتم . در حالی که می دانم دروغ می گوید. تنها غیر حرفه ای بودن ایشان برای من ثابت شد. و بعد دیدم که با چسباندن تکه های کد آماده کار رو سمبل فرموده و حتما با خودش گفته مردک بی سواد حالا باید برم ساعت ها وقت شریفم رو بذارم برای اینجور کارها! من باید افتخار بدهم! در صورتی که یادش می رود من وقتش را خریدم و باید سریع کار من را تحویل بدهد. در هر صورت آبروی من در مقابل دوستم رفت.

یا جلسات متعددی که گذاشته ایم چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری افرادی هستند که همیشه یکساعت دیر می کنند و یا از ترافیک می نالند و یا از شلوغ بودن سر مبارک ولی تنها غیر حرفه ای بودنشان را نشان می دهند. مخصوصا نسل جدید که همه فوق لیسانس و لیسانس و دانشجو و نسل تکنولوژی هستند. تنها کافیست هنگام گذاشتن یک قرار آن را درون موبایل خود برنامه ریزی کنید تا همیشه سر موقع به قرارهایتان برسید.

ولی برخی ها مریضی خاصی دارند .لذت می برند از الاف کردن مردم و گمان می کنند که حرفه ایست اگر کمی دیر تر برود. برای مثال آیا شما جرات دارید در اولین مصاحبه کاری تان دیر بروید؟ مسلما خیر چون اگر دیر بروید شخص استخدام کننده نمی گوید که وای چه حرفه ای حتما سرشان خیلی شلوغ است و به ما افتخار دادند . بلکه در اولین قضاوت متوجه می شود که شما آدم منظمی نیستید .

شخصی که بدقولی می کند در اصل حرف خودش را نقض می کند و به خودش بی احترامی می کند و می گوید من اصلا جدی نیستم . لطفا من را جدی نگیرید چون من خودم را نقض می کنم و خودم برای خودم قابل احترام نیستم . ولی متاسفانه باز می بینیم که برخی با آدم های بدقول کار می کنند. به نظر من باید کمی بنشینیم و فکر کنیم . باید ببینیم که خوش قول بودن در اصل شخصیت دادن به خود آدم است و بدقول بودن طرف مقابل را پایین نمی آورد. این ما هستیم که با خوشقولی خودمان را بالا و با بدقولی خودمان را پایین می آوریم . در وضعیت فرد مقابل مان تغییری ایجاد نمی شود . پس یاد بگیریم خوش قول باشیم و حرفهای خودمان را نقض نکنیم!

  • پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۳

جنس ایرانی .. هرگز؟

به نظر شما چرا حنس ایرانی نمی خریم . چرا یک تفکری وجود دارد که خارجی اش بهتر است؟

در ابتدا قصد دارم داستانی را برایتان روایت کنم .

مدتی پیش برای خرید مبلی به بازار رفتیم و در فروشگاه ها قدم می زدیم . پدر برای دفتر مبلمان ایتالیا سفارش داده بود از نمایندگی رسمی که مبل رو برایش در موعد مقرر تحویل داده بودند و مبل ها بعد از گذشت شش سال هنوز مانند روز اولشان نو بودند . ما هم برای خریدن مبل تخت خواب شو برای اتاق به بازار رفتیم . فروشنده گفت که ما کار ایتالیا داریم ولی کار داخل هم هست .  ناگهان حس وطن دوستی پدر اوج گرفت و گفت چرا خارجی بخریم و پول از کشورمان خارج بشود . بگذار ایرانی بخریم و از جنس ایرانی حمایت کنیم. با اینکه مبل ایرانی گران تر از نسخه ایتالیایی اش بود چون فروشنده گفت اینها کار خودمون هست و سفارشی است و باید برای شما بسازیم. خلاصه گفتند مبل ها یک هفته بعد از تاریخ فاکتور تحویل داده می شوند و ما خوشحال و خندان به خانه بازگشتیم

  • پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan