حق کپی

هر کدوممون به محض اینکه به این کلمه برخورد می کنیم میگیم خب نوشته Copyright بعد ترجمه اش می کنیم به حق کپی . یعنی هر محصولی که روش این رو نوشته باشه یعنی حق داریم کپی اش کنیم . جون نوشته کپی رایت. کپی یعنی رونوشت کردن و کپی کردن و رایت هم یعنی حق! پس یعنی حق کپی . ولی دوست من اینطوری نیست . کپی رایت یک حقوق بین المللی و جهانی است و خیلی خیلی هم مهم است.

امروزه در جهان قانونی به تصویب رسیده به نام حقوق مادی و معنوی یک اثر که به صورت حق رونوشت و یا همون Copy Right خودمون هم بهش اتلاق میشه . قانون کپی رایت یک قانون جهانی هست و یک نمادی اختصاصی داره که به صورت (C) و یا © نمایش داده میشه . کپی رایت مجموعه ای از حقوق انحصاری یک ناشر می باشد که طبق این حقوق کلیه نشر و تکثیر باید با اجازه ناشر آن باشد . این قانون در ابتدا تنها کتابها را شامل می شد و تنها قانونی هست که هر ناشری می تواند این قانون را برای کلیه محصولات خود قرار داده و در دادگاه مطالبه حقوق خود را داشته باشد مگر در شرایط خاص که تساوی منصفانه میان طرفی دعوا باشد .

امروزه کلیه نشریات،کتب،روزنامه ها،جراید،سی دی ها، طرح ها،اثر های هنری،طرح های گوشی های همراه،سیستم عامل ها و کلیه اثرهایی که یک ناشر آن را خلق یا تولید می کند شامل قوانین کپی رایت بوده و نیازی به ثبت ندارند . وقتی که در یک اثر علامت کپی رایت را دیدیم و یا نوشته شده بود کلیه حقوق مادی و معنوی این .... متعلق به .... می باشد و یا کپی رایت : .... ما باید بدانیم که حق کپی کردن آن را نداریم .حتی برای دوستمان و حتی برای خودمان . یا باید آن اثر را خریداری و یا از صاحب اثر و یا صاحب امتیاز اثر اجازه بگیریم.

امروزه این حقوق حتی در دست بردن درون آثار نیز شامل می شود. یعنی نه صرفا کپی کردن آن اثر برای سود شخصی بلکه حتی تصرف یا ویرایش اثر نیز شامل قانون کپی رایت شده و با شخص خاطی به شدت برخورد می شود . این یعنی که نه تنها ما مجاز نیستیم که به راحتی آلبومی را برای عمه مان رایت کنیم یا قسمتی از کتابی را برای بچه خواهرمان در دستگاه زیراکس کپی بگیریم بلکه حتی نمی توانیم در کتابی که خودمان نوشتیم هم از تصاویر شخص دیگری بدون اجازه اش استفاده کنیم! حتی اجازه نداریم مطالب وبلاگ های دیگران را در میان کتابمان کپی کنیم. یا دخل و تصرفی در متنون مختلف داده و با نام خود آن را منتشر کنیم. امروزه این قانون گستردگی بزرگتری را دارد. مخصوصا برای نشر محصولات معنوی بسیار سختگیری می کند.

اما در کشور قانونمند و مذهبی و عزیزمان ایران این قانون آنقدر تمیز رعایت می شود که آدم جانش در می رود. شرکت های نرم افزاری می افتند به جان اینترنت و هزاران نرم افزار را از اینترنت به همراه کرکشان دانلود می کنند و آن را کرک می کنند و در دی وی دی های متنوع منتشر می کنند و در نهایت پررویی زیر آن هم می نویسند کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق است به شرکت بادام و پسته و فندق و گردو و هلو و گلابی و هندوانه!

ماشاالله زیاد هم هستند. یا شرکت هایی که ویندوز را دریافت و کرک می کنند و در دی وی دی چاپ کرده و زیر آن می نویسند هرگونه تکثیر پیگیر قانونی دارد. طوری این جمله را با اعتماد به نفس می نویسند که انگار کار تهیه و برنامه نویسی و ساخت کامل ویندوز به عهده این شرکت بوده و هرکسی از روی سی دی اش کپی کند به اشد مجازات محکوم می شود . در صورتی که برادر من شما هم دزدی کرده اید . یعنی حق تکثیر این سیستم عامل رو ندارید و نمی دانم کدام سازمانی به شما چنین امکانی را داده است . خیلی از این شرکت هام مجوز ثبت و.. دارند. یعنی رسما آنها حق دارند دزدی کنند ولی اگر من از روی سی دی شان یک کپی بزنم و بدهم به کسی من قانون کپی رایت را نقض کردم!

خیلی ها هم می روند دنبال کپی کردن آثار کسانی که مرده اند. چون دیگر نیستند که بیایند و گیر بدهند که چرا برداشته ای و کتاب من را به اسم خودت چاپ کرده ای و پولش را تا می کنی و می گذاری در جیبت! برداشته تمامی آثار کلاسیک رو از اینترنت دانلود کرده و بدون اینکه پاسخگو به گروه کنسرتی باشه که این آثار کلاسیک رو نواختند با قیمت های سرسام آوری آنها را به فروش می رساند. سمفونی شماره 9 بتهون رو گذاشته برای فروش به مبلغ 25 هزار تومان. که مثلا این موسیقی فاخر است و باید گران باشد! در صورتی که این هم همان کلاه برداریست!

قوانین کپی رایت امروزه در اینترنت هم حسابی نقض می شوند. شخصی رفته و ساعت ها وقت گذاشته و کد نویسی را یادگرفته. سپس یک قالبی را طراحی کرده و به رایگان قرار داده تا همه بتوانند از این قالب استفاده کنند . درصورتی که طراحی یک قالب بسیار زمان بر است. بعد شخصی به راحتی قالب را دزدیده و نام طراح را حذف کرده و با نام خودش در نهایت پررویی به فروش می رساند! بعد ایراد که میگیری چون تخصصی در این رشته ندارد می گوید قالب ها همشون یکی هستن فقط رنگ هاشون فرق دارن . منم رنگش رو قرمز کردم پس قالب مال منه! به همین راحتی حق کپی رایت از بین میرود ..

کپی رایت در کشور های پیشرفته بسیار جدی گرفته می شود . در حدی که برای یک یک کپی برداری یک الگوریتم ساده میلیون ها دلار جریمه باید پرداخت شود یا شرکت سامسونگ که گفته میشد در طراحی تلفش است از اپل کپی برداری کرده و باید مبلع هنگفتی را جریمه بپردازد. چیزی که در ایران وجود خارجی ندارد . هر روز همه از همه دیگر با این روش ها می دزدند و صدای کسی نیز در نمی آید.

امیدوارم روزی برسد که همه این حق رو به همدیگر ارزش قایل شده و احترام بگذاریم و ناشران نیز بتوانند با راحتی به انتشار محتوای معنوی خودشون بپردازند.

  • سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۳

تنها ترین

داخل یک وبلاگی پستی را مطالعه کردم که نوشته بود : " آنهایی که بیشترین حساب رو در بیشترین شبکه های اجتماعی داشته باشند تنها ترین آدمهان"

یک نگاه به خودم کردم . متوجه شدم که من هم در تمامی شبکه های اجتماعی عضو هستم و حساب دارم . وبلاگ و فیس بوک و اینستاگرام و وبسایت و وی چت و لاین و وایبر و واتس آپ و تازگی ها هم یک اپلیکیشن آمده به اسم تلگرام . هنوز کسی داخلش فعالیت نداره و خیلی مینیمال هم هست ولی من حتی در تلگرام هم عضویت دارم . اما دقت که می کنم می بینم خیلی تنها هستم. همه این شبکه ها برای من کاملا خلوت هستند و هیچ کسی نیست که بشه حرفی زد باهاش. صحبت کرد . شنید و گفت . همه در گیر خودشون هستند.

پس دیدم این پست هم کم بی راه نگفته . واقعا خیلی احساس تنهایی می کنم . خیلی

  • جمعه ۱۴ شهریور ۹۳

چالش آب یخ

هنرمندان و سلبریتی ها به خاطر منبع درآمد بالا و ایضا محبوبیت و معروفیتی که دارند چالشی را راه انداختند به نام چالش سطل آب یخ. برای اطلاعات بیشتر می توانید این لینک را مطالعه کنید .

این چالش برای معرفی بیماری ALS شروع شد و در آن کسانی که داری محبوبیت و معروفیت بالا بودند در این چالش شرکت کردند. این چالش آرام آرام به ایران رسید و بازیگران و هنرمندان و ورزشکاران دیگری به این چالش پیوستند و در کنار کمک مبلغی این سطل آب یخ را روی سر خود ریختند. در واقع این حرکت خیلی حرکت جالب و خوبی برای معرفی این بیماری بود . اما متاسفانه برخی افراد باعث شدند که کاملا به حاشیه کشیده شود و ارزش کار روز به روز پایین تر و پایین تر بیاید. همان هایی که تا یک شخصی یه دستشویی می رود تا اینها کاسه دستشویی را نکنده و روی سر خود نگذارند ول نمی کنند!

اشخاصی که ارزش این حرکت رو پایین آوردند کم نبودند. کسانی که محتاج توجه مردم به هر روشی هستند.خیلی ناراحت کننده است. کسانی با 50 دنبال کننده هم شروع به انجام این حرکت کردند و دوستان نامعروف تر و زشت تر از خودشون رو هم به این چالش دعوت کردند. در حالی که کشور ما در خطر کم آبی به سر می بره و کلی کمپین برای صرفه جویی آب داریم . همین حرکت باعث شد که ارزش کار پایین بیاد و به حاشیه کشیده بشه. کسانی که از آب گل آلود ماهی می گیرند. یا آن دیوانه ای که بابت این چالش جان خودش را از دست داد! به همین راحتی! جریان همان مستراح را کشیدن روی سر است که یک ضرب المثل ترکی است .

صدا و سیما هم به دسته همین مستراحیان پیوست و شروع کرد از آب گل آلود ماهی گرفتن. متصل کردن این چالش به صهیونیسم که حواس جوامع و مردم را پرت می کند تا قتل عام خود در فلسطین را پنهان کند که من واقعا نمی فهمم این به آن چه ربطی داره و پخش کردن ویدیو یک فرد سادیسمی محتاج و گدای توجه که کاری بر خلاف بقیه می کند تا فالور جمع کند به اسم قربانیان فلسطینی روی سر خود جای آب ،خاک میریزد! و قالب کردن این ویدیو به عنوان همدردی هم برای این دسته بود . یعنی از آب گل آلود ماهی گرفتن. من اصلا از اسراییل دفاع نمی کنم و قطعا این کثافت کاری ها و نسل کشی هاشون رو محکوم می کنم. ولی اینکه از آب گل آلود صدا و سیما همیشه سعی می کنه ماهیگیری کنه و از هر جریانی یه چیزی برای خودش دست و پا کنه خیلی مزخرف و خنده دار و مضحک است.

و دسته سوم که در مقابل هر جریانی سلام و عرض مخالفت خودشون رو دارند . یعنی هر چیزی اتفاق بیفتد اینها با نقد کردن آن می خواهند توجهات را به خودشان جلب کنند . نقد ها شروع می شود و مسخره کردن ها . درنهایت می بینیم که چالشی به این خوبی چطور به سمت حاشیه حرکت می کند! در حالی که خارج از کشور همه مثل آدم چالششون رو انجام دادن و کمکشون رو هم کردند!

  • سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۳
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan