فیسبوک ها

فیس بوک بود و پست هاش. پست هایی که واقعا به درد بخور بود. فیس بوک رسانه ای بود که می شد ازش اطلاعات رو شسته و رفته در آورد. تنها کافی بود درون آن عضو بشی و دوستان را دنبال کنی و صفحاتی که دوست داری اخبارشان را دریافت کنی را نیز دنبال کنی تا در نهایت با باز کردن "خانه" تمامی مطالبشان را یک جا داشته باشی. فیس بوک در روزهای اوج خود بود. مطالب کاملا شسته رفته و فعالیت دوستان که از افکارشان می نوشتند و با هم در تماس بودیم . قرارهایی می گذاشتیم و روی عکسهایشان نظر می گذاشتیم. دوستانی که خیلی وقت بود با آنها تماس نداشتیم رو پیدا می کردیم و تماس برقرار می کردیم .

در عین حال صفحات مورد علاقه را دنبال می کردیم تا جدید ترین اطلاعات و اخبار را دریافت کنیم . برخی از صفحه ها فارسی بودند و اخبار را خوب می رساندند. تا اینکه سال 88 شد و فیس بوک هم بعد از چند بار فیلتر شدن و باز شدن برای همیشه فیلتر شد . رسانه ای که میشد با آن به خبر رسانی مشغول شد . فیس بوک به لحاظ اطلاع رسانی فوق العاده بود. با اینکه امکانات امروز را نداشت ولی خیلی سایت قوی بود. همه درونش می نوشتند و مطالب با اشتراک گذاری بروز رسانی میشد . دوران افول فیس بوک فارسی در اصل آرام آرام از سال 89 و 90 شروع شد. کسانی که فکر کردند می توانند با صفحات مختلف به جمع آوری آمار بپردازند و بعد با تبلیغات پولی در بیاورند و به جیب بزنند . الحق و والانصاف هم خوب کار کردند. از صفحاتی چون پ ن پ بگیرین تا جوک های خیلی بی ادبی و مزخرف . تا اینکه برای جمع کردن آمار بیشتر صفحات به تولید محتوای زرد پرداختند و سلیقه مخاطب رو عوض کردند.

یکی از ایرادات بزرگ فیسبوک فیلتر بودنش بود و این عملا از عضویت خیلی از کاربران جلوگیری می کرد و جامعه آماری کمتری را به گردانندگان این صفحات میداد. به همین منظور گروهی سودجو تصمیم گرفتند که سایتی مشابه سایت فیس بوک بسازند. از آنجا که ساخت فیس بوک نیاز به دانش برنامه نویسی داشت آنها از راه میانبر استفاده کردند. یعنی رفتند و یک اسکریپت آماده به اسم شیرترانیکس را دانلود و روی سرور آپلود کردند و با تغییرات کوچکی که با سرچ کردن یاد گرفته بودند مشغول فعالیت شدند. از این فیسبوک ها خیلی زیاد تولید شد . یعنی هر کسی تنها کافی بود یک عدد هاست و دامین خریداری کنه و فیس بوک خودش رو بزنه. به عنوان شخصی که اولین فیسبوک جعلی رو درست کرد مسلما سود بیشتری کرده است چون خیلی از کاربرانی که به فیس بوک دسترسی نداشتند یا می توانستند بدون فیلتر شکن چیزی شبیه به فیس بوک را تجربه کنند بیشتر به این سایت روی آوردند. از آنجایی که یک نفر کافیست کاری کند و بقیه عین همان را انجام بدهند ناگهان اینترنت پر شد از سایت هایی با نام های مختلف که ترکیباتی از کلمه فیس و بوک تشکیل شده بود. شما از فیس فیس می توانید تصور کنید تا فیس اینا و فیسبوکی و فیس بوک 98 و 97 و96 و فیسپارس و پرشین فیس و فیسبوکفا و فیس فارسی و فیسبوکفارسی که نام ها با توجه به نام های سرویس های وبلاگ نویسی برایمان بسیار آشنا بود.

علت این امر این بود که همه می خواستند رئیس باشند . همه می خواستند بالاترین باشند . و این شد که فضای اینترنت پر شد از سایت های جعلی فیس بوک که داشت مخاطبین تازه وارد اینترنت را روز به روز به مسیر دیگری هدایت می کرد و سوق می داد.

شرایط بسیار عجیبی شده . هیچ کدام از این مدیرانی که این سایت  ها را راهبری می کنند هم متوجه نیستند برای شروع کاری اول باید سواد آن را داشت . نه چیز دیگری . همین وبس . 

  • سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۲

بلاگفایی که دیگر دوست نیست!

وبسایت بلاگفا یکی از قدیمی ترین سرویس های وبلاگ فارسی بود که از سالهای حدودً ۸۳/۸۴ مشغول فعالیت بوده است و از نظر سرویس دهی تحت وبلاگ برای کاربران خود راحت ترین رابط کاربری را همواره به همراه داشته است . این سرویس وبلاگدهی فارسی میان اکثر مردم محبوب بوده است و حتی اگر شما بحثی را میان مردم انجام دهید خواهید فهمید که وبلاگ را معمولا با نام بلاگفا می شناسند. با این که سایت پرشین بلاگ اولین سرویس وبلاگدهی فارسی بوده است.
وبسایت بلاگفا مدت زیادی است که هواداران زیادی را برای خود جمع کرده و همواره از کمترین بروز رسانی ها نیز برخوردار بوده است . شاید امروزه کمترین سیستم های وبلاگدهی فارسی به این صورت باشند که فضایی برای آپلود قرار ندهند و یا امکانات بسیاری که در سیستم شان بوجود نیاورده باشند. اما متاسفانه بلاگفا با این آمار کاربران از کمترین امکانات و به روز رسانی ها برخوردار بوده است . درآمد بلاگفا از راه تبلیغات نیز یکی از علت هایی بوده که مدیریت بلاگفا باید به فکر ارتقای وضعیت فعلی خود باشد . آپدیت نبودن قالب های پیشفرض بدترین مساله ای است که از نظر بنده در بلاگفا به آن توجهی نشده است. با این وضعیت درآمد متاسفانه این سرویس مثلا بومی بدترین سرویس دهی را در سطح اینترنت کشور دارد.

به تازگی همانطور که خودتان نیز مشاهده کرده اید بلاگفا به مدت زیادی است که بسته شده است . خیلی از استادان دانشگاه در بلاگفا وبلاگهایی داشتند که متصل به دامنه بوده و الان متاسفانه مسدود شده است. سرویس بلاگفا یک سرویس بومی بوده که از سرور های خارجی بهره می برد! و متاسفانه دو ماه هست که این سرویس بسته شده است . مشکل بسته بودن بلاگفا نیست . مشکل این است که کاربران سطح اینترنت در ایران اصلا به خود احترام نمی گذارند . با باز شدن مجدد بلاگفا دوباره نه تنها آمار این سایت بالا می رود بلکه به فعالیت خود به راحتی ادامه می دهد . به نظر من کاربران باید این سرویس ها را تحریم کنند تا این سرویس ها بدانند در صورت بسته شدن به مدت دو ماه باید ضرر های هنگفتی را ببینند . در این صورت است که در ارایه خدمات خود دقت لازم را انجام می دهند .

  • شنبه ۲ شهریور ۹۲
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan