جنس ایرانی .. هرگز؟

به نظر شما چرا حنس ایرانی نمی خریم . چرا یک تفکری وجود دارد که خارجی اش بهتر است؟

در ابتدا قصد دارم داستانی را برایتان روایت کنم .

مدتی پیش برای خرید مبلی به بازار رفتیم و در فروشگاه ها قدم می زدیم . پدر برای دفتر مبلمان ایتالیا سفارش داده بود از نمایندگی رسمی که مبل رو برایش در موعد مقرر تحویل داده بودند و مبل ها بعد از گذشت شش سال هنوز مانند روز اولشان نو بودند . ما هم برای خریدن مبل تخت خواب شو برای اتاق به بازار رفتیم . فروشنده گفت که ما کار ایتالیا داریم ولی کار داخل هم هست .  ناگهان حس وطن دوستی پدر اوج گرفت و گفت چرا خارجی بخریم و پول از کشورمان خارج بشود . بگذار ایرانی بخریم و از جنس ایرانی حمایت کنیم. با اینکه مبل ایرانی گران تر از نسخه ایتالیایی اش بود چون فروشنده گفت اینها کار خودمون هست و سفارشی است و باید برای شما بسازیم. خلاصه گفتند مبل ها یک هفته بعد از تاریخ فاکتور تحویل داده می شوند و ما خوشحال و خندان به خانه بازگشتیم

یک هفته شد دو هفته و پدر تماس گرفت که دوستان چه شد . عرض کردند که سفارش هنوز حاضر نشده. این بگو مگو ها تا سه هفته طول کشید و در نهایت پدر گفت که پول من را پس بدهید من نمی خواهم که گفتند دو روز دیگر تحویله و سه روز دیگر تحویل شد در نهایت . هزینه بار و جابجایی را هم خودمان دادیم در صورتی که فروشنده قول داده بود که پای خودشان هست ولی گفتند چون وانت شرکت نیست و ما از بیرون وانت گرفتیم چون شما عجله داشتید هزینه ایاب و ذهان به عهده خودتان است .

مبلها آمدند. کیفیت واقعا مزخرفی داشتند. روز اول دسته یکیشان کج شد. روز دوم وقتی که مبل تبدیل به تخت می شد قسمت وسطش تو رفت و شب تا صبح وقتی روی آن می خوابیدیم کمر درد شدید می گرفتیم چون سطح صاف نبود و بدن را به سه قسمت تقسیم می کرد. روز سوم میله هایش در آمد و گوشه هایش تیز شد در حدی که دست و بالمان را برید! یک هفته بعد پارچه رویش پاره شد . تماس گرفتیم گفتند اینها برای وزن بیشتر از ۶۰ کیلو نیستند. شما ۸۰ کیلو بودید و مبل تحمل نداشته و شامل گارانتی نمیشه باید پول تعمیرش را بدهید . متریال استفاده شده برای هر مبل نهایتا ۱۰۰ هزار تومان هزینه شده بود ولی هر تکه مبل را ۳۵۰ هزار تومان به ما فروختند با متریال آشغال و برای تعمیر آن هم هزینه زیاد می خواستند.

پدر گفت من پشت دستم را داغ کنم که از کلاه بردارهای وطنی چیزی خریداری کنم.

مثال بعد یکی از دوستان هست که ماشین لباسشویی یک شرکت ایرانی را خریداری کرده بود که بعد از یک هفته تسمه آن پاره شد. تماس گرفتند شرکت آمد با وجود اینکه باید گارانتی می داشت ولی هم پول تسمه را گرفتند هم هزینه تعمیر و هم هزینه ایاب و ذهاب. مجددا بعد از ۵ روز تسمه پاره شد . مجددا همین هزینه شد . چند روز بعد سیستم برق رسانی اش از کار افتاد و باز کیت عوض کردند و سرویس ایاب و ذهاب و تعمیر. چند روز بعد لوله کجای لباسشویی با برق اتصالی می کند و کلا لباسشویی از کار می افتد و می سوزد. شرکت لباسشویی را عودت می دهد به شرکت و تعمیر می کند و باز می گرداند و باز سرویس ایاب و ذهاب تا اینکه در نهایت این زوج می بینند که تعمیرات این لباسشویی دارد از قیمت خود لباسشویی بالا میزند.

تا اینکه با شرکت خارجی یک لباسشویی خریداری کردند که بعد از دو سال خود شرکت مورد نظر به رایگان برایشان آزمایشاتی کردند و تعمیراتی جزعی تا بیشتر و بهتر کار کنند و یک سری آموزش هایی و سپس رفتند . به همین سرعت و راحتی و دیگر هیچ خرج اضافه ای متحمل نشدند!

انگار ایرانی جماعت دوست ندارد از جنس خوب پول در بیاورد و دوست دارد با دزدی این کار را به نحو احسن انجام دهد. در خارج از کشور بهترین متریال استفاده می شود و ۳۰۰ هزار تومان پول متریال و کارگر برای درست کردنش می شود و مبل را ۳۵۰ هزار تومان می فروشند ولی ۱۰۰ عدد که ۵ میلیون تومان سود خالص است. در ایران با متریال آشغال ۱۰۰ هزار تومان مبل را درست می کنند با هزینه کارگر آماتور ارزان تر و ۲۵۰ هزار تومان سود حرام می کنند . ولی بیشتر از ۵ تا نمی توانند بفروشند. آنهم به چه صورت؟ فرد جنس خارحی را می خرد و ده سال استفاده می کند و در نهایت نو آن را باز از همان شرکت می خرد . یعنی شرکت خودش را در دید مشتری خوب جا می اندازد .ولی ایرانی آشغال را دست مشتری می دهد و مشتری همان یک بار که سرش کلاه رفته برایش بس بوده و دیگر دور جنس ایرانی نمی ود.

متاسفانه انگار صنعت ما مردم ما رو در خور محصول خوب نمی بینند . گرچه خیلی از کارخانه ها هم هستند که داخلی هستند و مشتریان خودشان را هم دارند . کیفیت خوب را ارایه دادند و خیلی وقت ها برخی از مردم ایرانی را به خارجی ترجیح می دهند . ولی لیست این شرکت ها بسیار کم هست.  امیدوارم صنعت ما به بلوغ کافی برسد و بتواند حرکت رو به جلویی در راستای ارتقا کیفیت داشته باشد.

نمی توان مردم را تحت فشار گذاشت و زور کرد که باید از جنس آشغال ایرانی بخرید. کاش دولت به جای بالا بردن تعرفه واردات و گران کردن کالا های وارداتی و این همه حمایت خاله خرسی از صنعت فکستنی و زباله تولید کن کمی از مردم و مشتری حمایت کند و بازار را رقابتی کند . اینکه بازار به سمت تولید کننده داخل هدایت بشود و فضا برای داخلی ها باز بشود و خارجی ها به سختی بتوانند محصولات بفروشند تنها صنعت ما را مفت خور و دیکتاتور بار می آورد و مردم هم با همین جنس آشغال ضرر می بینند

ولی اگر بازار رقابتی باشد و کمی هم به فکر مردم باشیم صنعت متوجه می شود که باید با ال جی کره تویوتای ژاپن اپل مایکروسافت و.. رقابت کند . پس مجبور می شود خودش را ارتقا بدهد . ولی متاسفانه دولت پشت صنعت است تا پشت مردم . به مردم وام های با بهره بالا می دهد برای خرید آشغالی مثل پراید که در اصل به نفع تولید کنندگان است نه مصرف کننده . مصرف کننده هم وارد جاده می شود و عمرش را می دهد به همان باعث ها و بانی ها!

نگاه به صنعت باید نگاه تخصصی باشد .

برای همین تا زمانی که این مساله در جای خودش نباشد بنده نیز از محصولات ایرانی استفاده نخواهم کرد.

همانطور که در سرویس وبلاگ نویسی ایرانی کیفیت بلاگ بیان را بهتر از بلاگر دیدم و بیان را انتخاب کردم مختار هستم که میان فیس بوک و فیس نما(نسخه کپی فارسی فیس بوک که بسیار مزخرف است) در فیس بوک باشم!

  • پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan