سوال: چرا قالب وبلاگ طراحی نمی‌کنی؟

مدت‌ها پیش که مشغول ترجمه قالب‌های بلاگفا برای بیان بودم ، پیشنهادی توسط یکی از دوستان برای ساختن قالب‌ برای بیان  به من داده شد. اما آن را سرسری گرفتم. پس از مدتی به دلیل مشغله فراوان کاری این امکان ادامه دار نبود . همچنین به لحاظ فنی هم کار قشنگی نبود. چون قالب‌های بلاگ و قالب‌های عرفان که بیشترین استفاده را در همین بلاگ بیان داشتند خودشان بسیار جدید و فلت و زیبا بودند و نیازی به قالب‌های قدیمی بلاگفا که عمومشان هم متعلق به سایت پیچک بود وجود نداشت . تا اینکه پس از گذشت مدتی و نوشتن در وبلاگ بلاگفا تصمیم بر ترجمه قالب‌های عرفان برای بلاگفا بود که تعدادی از آنها نیز بصورت آزمایشی ترجمه شد اما پس از مدتی به طور کامل، به دلیل رعایت نشدن کپی رایت و حذف شدن نام طراح از قالب توسط افراد که عموما در بلاگفا مرسوم است ، بطور کلی این پروژه را نیز برای همیشه به فراموشی سپردم.

تا اینکه دوست عزیزی از من سوال کرد که از آنجایی که من طراحی وبسایت می‌دانم و با کد‌های HTML و CSS آشنایی کامل دارم ، چرا یک قالب وبلاگ برای سرویس بیان نمی‌سازم به جای ترجمه . دیدم چه جالب . می‌توانم همین را در قالب یک پست منتشر و در مورد آن صحبت کنم و در کنارش به این سوال هم که چرا من برای خودم قالب ننوشته و منتشر نمی‌کنم پاسخ دهم.

پس از اینکه عرفان کلی زحمت کشید و زمان گذاشت و برای سایت بیان کلی قالب نوشت ، هیچگونه واکنشی از طرف سایت بیان مشاهده نشد . پس از گذشت زمان ، و ناپدید شدن عرفان ، برخی لاشخورهای اینترنت حمله بر قالب‌های عرفان بردند که مشهورترین‌شان رضا بود که این قالب‌ها را به صورت کاملا غیر مجاز دزدی ، و با تغییر یک تصویر ساده و زشت کردن و از ریخت و قیافه انداختن قالب ، نام عرفان را از روی قالب حذف و نام خودش را جایگزین می‌نمود . بارها و بارها توسط افراد متخصص به ایشان گوشزد شد که دوست گرامی کار شما دزدی است و ایشان با پررویی و بی‌ادبی پاسخ دادند که چهارچوب قالب‌ها یکیست . فقط تصاویرشان فرق می‌کند. وقتی من این تصویر را گذاشتم یعنی قالب عوض شده و اکنون یعنی من آن را طراحی کردم . به هیچ عنوان تحمل این لاشخورهای فضای اینترنت برای من قابل تحمل نیست. بسیار دیدم وبلاگ‌هایی که از قالب‌های عرفان و یا دیگر افراد استفاده می‌کنند و نام طراح رو حذف می‌کنند . بسیار دیدم افرادی که قالب از سایت‌های دیگر می‌دزدند و با تغییر کوچیک بر روی قالب، خود را محق می‌دانند و نام خودشان را به عنوان طراح می‌نویسند . به همین منظور اگر قالبی ساخته نشه ، کپی هم نخواهد شد . ما به هیچ وجه نمی‌تونیم جلوی دزدی قالب رو بگیریم . و برای فرد طراح واقعا مهم است که وقتی برای کاری زمان و زحمت می‌گذاره، برخی لاشخور با این روش کارش رو از بین نبرند . نوشتن یک قالب زمان درخور خودش رو می‌خواد . همچنین نوشتن قالب برای سایتی مثل بیان که توابع به نسبت بیشتری نسبت به بلاگفا داره زمان بیشترتری رو می‌طلبه. و این زمان رو می‌شه برای کارهای دیگری سرمایه گذاری کرد.

دلیل دوم اینه که این روزها همه معلم شدند و با کلیپ‌های مختلف آموزشی و وبسایت‌های مختلف، به طور کامل HTML و CSS رو یاد می‌دن. کدزن‌های قدیمی بودند که علاقه‌مند به انحصار بودن و دوست داشتن در ازای این چیزی که یاد می‌دن پول بگیرن ولی الان انقدر دست در تدریسش زیاد شده توی بیرون دایم توی چشم می‌کنن که بیا یادش بگیر . پس خیلی ساده با یک سرچ ساده میشه این دوتا رو یاد گرفت و قالب طراحی کرد. از طرفی افرادی که قالب‌های مختلف رو یا دزدی کردن و یا از نو نوشتن هم خیلی زیاده. خودم شاخه‌های زیادی از قالب‌های عرفان رو دیدم که آدم‌ها برداشتن و تغییراتش رو انقدر زیاد کردن که دیگه ظاهر قدیمیشو تقریبا ۷۰ درصد از دست داده و با اسم خودشون منتشر کردن . یعنی کاستوم ( فارسی این چیه؟) زیادی از هر قالب توی اینترنت وجود داره . قالب‌های خود بیان، قالب‌های عرفان هم واقعا به لحاظ زیبایی و درجه یکی کم ندارند. وقتی این همه قالب خوب هست ، برای چه من بنویسم .قرار نیست که به ازای تعداد وبلاگ‌نویس‌ها ما قالب رایگان داشته باشیم. همه هم که دست به کد هستن .  پس ساختن و نوشتن قالب جدید شاید ده سال پیش مرسوم و واجب بود ولی الان عملا کار بیهوده‌ایه چون به نظرم قالب‌های خیلی زیبای زیادی در اینترنت هستن که نیازهای ما رو برطرف می‌کنند. چه کاریه که یکی دیگر از اون‌ها رو من بنویسم با اسم خودم این‌بار .

حال سوال پیش می‌آد که چرا برای این وبلاگ خودم یک قالب خوب نمی‌نویسم . دلیلش اینه که من معتقد به رایگان بودن هستم . معتقد به عمومی بودن هستم . معتقد هستم که وقتی یک چیزی رو من دارم ، بقیه هم امکان داشتنش رو داشته باشن . شاید ممکن باشه که من برای یک سایت تجاری قالب طراحی کنم که یک قالب پریمیوم محسوب میشه و هزینه‌اش هم دریافت میشه. ولی من فقط یک کارگر بودم و کد رو نوشتم . این تفکر اون صاحب کسب و کاره که کدی که من بهش فروختم رو انحصارا پیش خودش نگه داره و توی سایت خودش استفاده کنه یا نه . اما من فکر می‌کنم اگر من یک وبسایت تجاری (حتی برای خودم) داشتم شاید اینطور نبود ولی این وبلاگ یک فضای عمومی و آزاده و من معتقدم که وبلاگ من نباید به لحاظ ظاهری با وبلاگ‌های افراد دیگه فرق آنچنانی داشته باشه . من نباید یک ظاهری برای خودم بسازم که فقط متعلق به خودم و توی انحصار خودم باشه. دوست دارم از قالبی استفاده کنم که رایگان برای استفاده گذاشته شده و هرکسی می‌تونه این قالب رو رای خودش نصب کنه و وبلاگش رو باهاش بیاره بالا و توی وبلاگش با اون قالبی بنویسه که من هم با این قالب می‌نویسم .  یعنی دوست ندارم من قالبی رو داشته باشم روی وبلاگم که وبلاگ‌های دیگه برای داشتن اون یا باید پول بدن و بسازن و یا باید دست به دزدی بزنن و قالب رو از روی وبلاگ بزنن و یا نداشته باشن و فقط نگاهش کنن . از طرفی خب چه کاریه! قالب‌های عرفان انقدر زیبا و خوشگل و درجه یک هستن که اگر من می‌خواستم یک قالب شخصی برای خودم طراحی کنم،‌از قالب‌های عرفان قشنگ‌تر طراحی نمی‌کردم. قالب‌های عرفان برای این سبک از نوشتن من کاملا عالی و مناسبن .. عرفان رو هم من از زمانی که توی اپیزود می‌نوشتم می‌خوندمش و در تماس باهاش بودم و دوست خوب من بوده . دوست دارم از قالب‌های اون استفاده کنم . پس کلا داستان طراحی قالب اختصاصی هم برای این وبلاگ منتفیه . ضمنا کارهای خیلی قشنگتری میشه کرد به جای اینکه وقت بذاری برای وبلاگ خودت قالب بنویسی که بتونی خاصش کنی . می‌تونی یه کاری بکنی که همه حالش رو ببرن . کارهایی که البته نشه دزدیدشون و به اسم خودمون ثبتش کرد .

پرحرفی کردم .  راستی پست قبلی من رو که یک فیلم خوب معرفی کردم یادتون نره بخونین . آدرسش هم اینجاست

  • دوشنبه ۱۸ مرداد ۰۰
آدم
مرسی که جواب دادین :)
سپاس
لیمو لیمو
سلام
من با همه حرفها موافق بودم ، خیلی نمیپسندم وقت و انرژی رو جایی بذاریم که تهش حتی ممکنه نارضایتی هم باشه
اما با بخش اخر موافق نبودم راستش به نظرم حالا که تواناییش رو دارین که فضای وبلاگتون رو شخصی تر کنین خب نوش جان دیگه:) اما خب در نهایت نظر شما محترمه
بحث آزاد بودن چیزهایی که من استفاده می‌کنم مخصوصا جاهایی که احساس می‌کنم تجاری نیستن برام مهم بود. برای همین دوست داشتم قالبی داشته باشم که هر کسی که دوست داشت هم بتونه اون رو داشته باشه و خیلی با اون متفاوت بودن ظاهر وبلاگ با بقیه موافق نیستم . به جای اینکه وقت بگذارم یک قالب برای وبلاگ خودم بسازم خب وقت می‌گذارم پروژه‌ای درست می‌کنم که چهار نفر استفاده کنند برای همین دوست دارم از سرویس‌هایی استفاده کنم که برای بقیه افراد هم در دسترس و رایگان باشه
به همین منظور از قالب‌های عرفان استفاده کردم
قالب‌های عرفان به نظرم برای نیاز کاربر کافی است و نیازی به طرح‌های جدید نیست.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan