دو رویی

همیشه اگر قرار بوده از کسی بدم بیاید ، خب بدم می‌آمده . شاید در گذشته از سر رودربایستی چیزی نمی‌گفتم و بی‌احترامی هم نمی‌کردم ولی حداقل سعی می‌کردم با یک سری نشانه‌هایی به طرف مقابلم بفهمونم که بنا به دلایل شخصی که دارم ، علاقه‌ای به صحبت با تو و یا وقت گذراندن با تو و یا بودن در کنار تو و یا داشتن ارتباطی با تو ندارم . به هیچ وجه . به نظرم هم خیلی سخت نبود . با خیلی از همکلاسی‌ها هم به سادگی ارتباطم رو قطع کردم . با دوستان محل خدمتم هم به همین شکل ارتباطم رو قطع کامل کردم . البته از بچه‌های دوران خدمت، با کسانی که باهاشون کیف می‌کنم هنوز در تماس هستم. اسمش را نمی‌توان گذاشت دورویی. شاید همون کلمه رودربایستی کلمه بهتری براش باشه. ولی هیچ وقت دو رو نبودم . سر همین دو رو نبودن هزینه‌های خیلی زیادی رو پرداخت کردم . گروه‌هایی که به خاطر دو رو نبودن من پاشیده ، شغل‌هایی که به خاطر دورو نبودنم از دست دادم. پیشنهاداتی که رد کردم و دوستی‌هایی که برای همیشه تمام شده اند . دلیل اینکه این‌ها را نوشتم این نبود که بگویم وای من چقدر خوبم . چون به نظرم خصلت‌ها خوبی و بدی شون رو با توجه به رفتار جمعی نشون می‌دن. مثلا اگر شما در یک جامعه بزرگی که همه آدم‌هاش دروغ می‌گن راستگو باشید ، در اصل شما وصله ناجور هستید نه آن‌ها.

وقتی که دورو بودن رو در آدم‌های مختلف می‌بینم ، از درک اونها عاجز می‌شم . با خودم می‌گم که چطور امکان داره تو از یک نفر بدت بیاد و بعد یک روی ظاهری نشون بدی و قربون صدقه‌اش بری . وقتی که یک کسی سه بار برایش آهنگ زدی و پولت رو نداده و از دستش شاکی هستی ، چرا باید هنوز لقب دوست به او بدی و در استوری‌ها حسابی قربون صدقه‌اش بری ؟ رودربایستی یعنی اینکه از شخصی بدت می‌آد و روت نمی‌شه مستقیم تو صورتش بهش بگی که حالت ازش بهم می‌خوره. با رفتارت یواشکی می‌فهمونی . ولی واقعا نمی‌فهمم این میزان دو رویی رو. شاید من عجیب غریبم . اگر از کسی بدت می‌آد چرا به خودت زجر و عذاب می‌دی؟ بعضی‌ها ممکنه با خودشون بگن به دلیل اینکه طرف مقابلی که ازش بدمون می‌آد ممکنه به ما نفع و سودی برسونه ، پس ما ظاهر را حفظ می‌کنیم و قربون صدقه‌اش میرویم تا امتیاز بگیریم . من هاتف خودم یک زمانی شدیدا غیبت کن بودم . وقتی پشت سر آدم‌ها حرفی زده می‌شد متاسفانه دخالت می‌کردم . اما الان اینطور نیست چون یک روز دیدم که غیبت من را هم پشت سر می‌کنند ، همان‌ها که غیبت دیگری را مقابل من می‌کنند .

من از آدم دو رو به شدت متنفرم . احساس می‌کنم آدم دو رو داره همیشه خودش رو تحقیر می‌کنه. می‌دونه از آدم مقابلش متنفره ، ولی باز اصرار می‌کنه که نشون بده علاقه داره به اون طرف. حالا برای گرفتن امتیاز و یا هر چیز دیگری . و من نمی‌تونم باورکنم . شاید بگین که خب به تو چه! یکی دیگه داره دو رویی می‌کنه به یکی دیگه . تو چرا خودت رو ناراحت می‌کنی ؟

ولی من وقتی این صحنه رو می‌بینم، بیشتر می‌ترسم . از خودم می‌پرسم که چند نفر از من بدشون می‌آد و بنا به شرایطی مشغول دو رویی هستند و من متوجه نمی‌شوم . چند نفر دوست دارند سر به تن من نباشه و در نظرات و غیره قربان صدقه من می‌روند؟ چند نفر کارهای من را تحقیر و مسخره می‌کنند و بعد در مقابلم کلی تعریف می‌کنند . ظاهر امر چیز دیگریست و باطن امر ...

شما چطور ؟ به نظر خودتان به اندازه‌ای که من غیبت کن بوده‌ام و یا بداخلاق ، شما دو رو بودین؟ آیا شما هم مثل من می‌ترسین از دو رو ها ؟ به نظرتون در مواحهه با آدم دو رو باید چه کرد؟ آدم‌ها آزادن که دو رو باشن و به یکی مثل من ربطی نداره .ولی به نظرتون ترسناک نیست؟ تاحالا شده کسی در مقابلتون یکی دیگه رو بشوره بذاره کنار و بعد ببینید که بعدا در جایی چنان قربان صدقه‌اش می‌ره که خودتون گیح بشین؟

  • جمعه ۱۵ مرداد ۰۰
سعید سجادی
ادمی که قراره بخاطر سود و منفعت از ادم خوشش بیاد واقعا چیزی از عزت نمیدونه و نفهمیده

چند شب پیش با یکی از به اصطلاح دوستان( در گفتمان عامیانه) وگرنه من اونو دوست هم نمیدونم، داشتیم بحث میکردیم که آقا فلانی و فلانی که ۷ ساله توو کلاس و اکیپ ما بودن اصلا درک متقابل ندارن و معرفت و دوستی سرشون نمیشه

به من میگه : سعید جان باید ساخت وگرنه راه به جایی نمیبره بقیه راه ها

گفتم ینی چه؟ مگه قراره به هر قیمتی شده باهاشون رابطه داشته باشیم؟

میگه: اوغات فراغت خوشی رو حداقل کنار هم داریم

گفتم تو دیه کی هستی، مارو باش این همه سال با کی سر میکردیم
گفتم خدافز شما و جمع شما
من دیه نیستم
پس فکر می‌کنم فقط من نیستم که با این داستان مشکل دارم . کلا جمع‌های منافقانه حالم رو بد می‌کنه . حتی توی گروه‌های فامیلی(که بعدا منحل شد) عضو نشدم چون معتقدم دورویی در نهایت یه جا شکست می‌خوره و دیگه نمیشه نقش بازی کرد .
مرسی که تجربه خودتون رو در اختیار این وبلاگ گذاشتید
سعید سجادی
اره تنها نیسی
من سالهای ساله وارد این جنگ و پاکسازی شدم.

حفظ کردن عزت نفس خودمون خیلی مهمتر از حفظ رابطه به هر قیمتی با بقیه ست.
بعضی وقت‌ها داستان رابطه نیست اصلا . مثلا دیدم طرف پشت سر آقای X صحبت می‌کنه میگه گاوه نفهمه! کارش تف مالیه ، بد کار می‌کنه بد میسازه بد می‌نویسه ، آشغاله ، چرا انقدر طرفدار داره، صداش شکل دبه اس ، ولی بعد می‌ری می‌بینی خودش رو برای اون آدمه توی نظرات تیکه و پاره کرده . یا می‌بینی وقتی اون آدم رو از نزدیک می بینه به روی خودش چنگ می‌ندازه.
یا مثلا پشت سر پولداره حرف می‌زنه بعد وقتی پولداره رو می‌بینه تا کمر خم میشه . هیچ قیمت و پول و مقامی هم پولداره بهش نمی‌ده ها .. این فقط خم میشه!
واقعا این آدم‌ها رو اصلا درک نمی‌کنم و با رفاقت باهاشون شدیدا مشکل دارم .
بعد باهاشونم حرف می‌زنی خودشون رو شماره یک و خیلی بالا می‌دونن! چون بلاخره اون تحقیری که از خودشون کردن و باید یه جایی جبران کنند .
خوبه که طوری زندگی کنیم که لذت ببریم از زندگی
هلن پراسپرو
سلام.
یه مشکلی که هست... اینه که دورویی چیزیه که جامعه از همه، کوچیک و بزرگ از هر طبقه ای انتظار داره. تو بدون دورویی نمیتونی کاراتو پیش ببری و به مشکل میخوری.
من به شخصه ارزش دورو بودنو از دوران ابتدایی با معلم ها فهمیدم، و ابن خیلی دردناکه... چون معلما درواقع باید برعکسشو به آدم یاد بدن!
برای همینه که هروقت کسیو میبینم که بیش از حد رکه، بیش از حد صادقه و نظراتشو به اصطلاح sugar coat نمیکنه تحسینش میکنم... حتی اگه نسبت به خود من رک و تند بوده باشه.
دنیا به این ادما بیشتر نیاز داره...
رک و تند بودن خوبه به شرطی که منجر به تحقیر و یا ناراحت کردن فرد مقابل نشه. یه موقع هست طرف میاد میگه هلن تو دروغگویی و من از این خصلت تو خوشم نمی‌آد یا اصلاحش کن یا من ازت خیلی معذرت می‌خوام با تمام احترام و دوستی که برات قایلم و باهم داریم من نمی‌تونم با یک آدمی که زیاد دروغ می‌گه در تماس باشم . ببخشید واقعا شرمنده ام . امیدوارم این خصلتت عوض شد هرچه سریعتر بتونم باهات رفاقت کنم . تا اینکه بگی هلن تو یه آشغال دروغگویی و گورت رو از زندگی من گم کن!
ببین چقدر فرقشونه ؟ رک بودنه باید توی یه چهارچوب خاصی باشه .
ولی داستان اینه که خیلی از این دروویی‌ها به امید اینکه از اون طرف مقابل یه چیزی براشون بماسه انجام میشه و این واقعا حال بهم زنه . من حالت تهوع بهم دست می‌ده وقتی می‌بینم یک نفر داره پشت سر یکی حرف میزنه حسابی ، مثلا میگم بابا هلن هم یه بیشعوره ، فقط ادعا داره بابا ، پست‌هاش به آشغالی هم نمی‌ارزه و فلان. بعد میام تو نظرات یا میام توی کانالت یا میام توی چت و نظرات خصوصی چنان قربون صدقه‌ات می‌رم و به اصطلاح کاسه‌لیسی تو می‌کنم که اگر یه نفر خارج از ما دو نفر باشه و ببینه حالش بهم می‌خوره. من میگم اگر از هلن بدت می‌آد .. دیگه همیشه بدت بیاد . نه به خاطر اینکه ممکنه هلن بهت پولی بده یا یه کاری داره تو می تونی انجامش بدی یا نفعی برات داره خودت رو پاره کنی در حالی که مثلا هلن یکی مث منو اصلا آدم هم حساب نمی‌کنه و چنان با غرور و تکبری با من رفتار می‌کنه که حال نفر سومی که داره این صحنه رو می‌بینه بهم بخوره.
من قدیم غیبت می‌کردم که کلا حلش کردم و دیگه پشت سر کسی صحبت نمی‌کنم . توی روش میگم .  مثلا پشت سر بگی طرف گاوه بعد تو روش جلو چند نفر قربون صدقه‌اش بری واقعا بده .
ولی خوشحالم که با من هم‌نظر هستی که ما باید ولو با رودربایستی، دورو بودن رو کنار بگذاریم . یکم عزت نفس داشته باشیم . زندگی خیلی کوتاه و یک بار هم اتفاق می‌فته. با کاسه‌لیسی نباید خرابش کنیم هلن و خوشحالم با من موافقی .
خودت چی؟ به نظر خودت ، خودت آدم رکی هستی یا آدم رودربایستی داری هستی؟
من خودم قدیم به خاطر آموزش غلط دو رو بودم ، از آدما بدم می‌آمد ولی تو روشون می‌خندیدم. ولی بعد یه مدت دیدم که لازم به این کار نیست . و کلا گذاشتمش کنار. برای همین کلا از این شکل آدم‌ها خوشم نمی‌آد. تو هم مثل من از این شکل آدم‌ها خوشت نمی‌آد؟
هلن پراسپرو
بله... دقیقا همین!

خودم رودربایستی دارم :) دارم سعی می کنم بهترش کنم... چون اعصاب خودمم خیلی خورد میکنه. رودربایستی شانس روابط سالمو از آدم میگیره و دل ها و ذهنها از هم دور میشن... چون تو ذهن آدما از همدیگه تصویر متفاوتی با خود واقعیشون ایجاد میشه.
ولی.. اینجوری نیست که از آدمای زیاد رو دربایستی دار *بدم* بیاد. شاید... میتونم درکشون کنم که اونام مجبورن برای حفاظت از خودشون تو این دنیا اینکارو بکنن. (البته اونایی که دیگه خیییلی دورو ان و به آدم ضربه میزنن بحثشون جداست...)
آخه داستان رودربایستی دار با دو رو فرق می‌کنه . رودربایستی دار سکوت می‌کنه و فاصله میگیره . ولی دو رو میچسبه به اون آدم و چاپلوسی می‌کنه . برای همینه که تنفر انگیزن .
داستان می‌تونه داستان انتفاع هم باشه :)
فاطمه
سلام هاتف.
حالا سر فرصت میام میخونم پست ها تو.
چه خوب که دوباره مینویسی
مرسی
دیگه تقدیر این شکلی شد
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan