کارهایی که قبل و بعد از راه اندازی وبلاگ باید انجام بدیم

وبلاگ نویسی در عین حال که می تونه یک تفریح باشه٬ می تونه یک رسانه هم باشه . از زمانی که وبلاگ ها پا به عرصه حضور گذاشتند تا به امروز مصارف زیادی رو در دنیای وب داشتند . یکی از بزرگترین هدف هایی که وجود وبلاگ ها رو از هر چیزی لازم می کرد بحث اعلام نظر و اطلاع رسانی بود . یعنی وبلاگها در سال های متعدد نقش رسانه های قدرتمندی را ایفا کردند . گرچه امروز این جایگاه به شبکه های اجتماعی چون اینستاگرام و تلگرام داده شده اما وبلاگ ها هنوز به عنوان یک رسانه و یک مکان اطلاع رسانی شناخته می شوند و به قوت خودشون باقی هستند . از بسیاری از افراد مشهور که هنوز وبلاگ سایتشان را بروز نگه می دارند تا بسیاری از نویسندگان که هرکدامشان به نوعی وبلاگ خودشان را دارند و می نویسند.

جدای از همه این مسایل ما واقعا باید بدانیم کارهایی که قبل از راه اندازی یک وبلاگ باید انجام بدیم چه کارهایی هستند؟ اینکه آیا باید این کارها را انجام بدهیم یا نه کاملا بستگی به نوع دیدگاه ما از وبلاگ نوشتن دارد اما اگر قصد داشته باشیم که یک وبلاگ رسانه طور بسازیم و به صورت حرفه ای وبلاگ بنویسیم بهتره که بدونیم قبل از راه اندازی وبلاگمون چه کارهایی رو باید انجام بدیم . دونستن اینها خیلی بهمون کمک می کنه که بتونیم یک وبلاگ بهتری بسازیم و شاید حذفش نکنیم .

برای هر وبلاگ حرفه ای و رسانه طور بهتره که آدم یک لیست درست کنه و سپس با زدن تیک هاشون و انجام دادنش در نهایت یک وبلاگ با ایده ای قوی رو راه اندازی کنه و داخلش مشغول نوشتن بشه . خود من برای ساختن این وبلاگ تعدادی از این موارد رو رعایت کردم و از آنجایی که وبلاگ من یک وبلاگ شخصی محسوب میشه و قصد نداشتم رسانه باشه از تعدادی از این ها چشم پوشی کردم . امیدوارم خواندن این مطلب چیزی بهتون اضافه کنه . موردی بود خوشحال میشم بهم بگین و نظراتتون رو می شنوم .

۱. چرایی تون رو بنویسین !

روی صندلی پشت کامپیوترتون بشنین و یک سند متنی باز کنین و بنویسین چرا؟ اولین قدمی که باید قبل از راه اندازی وبلاگتون انجام بدین همینه . اینکه واقعا چرا می خواین این وبلاگ رو راه اندازی کنین . پاسخ چراتون رو توی این فایل بنویسید . این "چرا" پایه و اساس وبلاگ شماست و خیلی مهمه . پس باید جدی بگیرینش و جدی بنویسینش . این چرا بهنون کمک می کنه که خط مشی وبلاگتون رو بسازین و در نهایت موقع هرس کردن خیلی بهتون کمک می کنه . نوشتن این چرا قدرت این رو بهتون میده که هرگز وبلاگتون رو حذف نکنین . در نهایت بعد از نوشتنش شروع به خواندنش کنین . ببینید نوشته تون می تونه قانع تون کنه؟ قانع شدین وقتشه شروع کنین

۲. وبلاگ بخونین !

این هم یکی از مهم ترین هاست . خواندن وبلاگ خیلی مهمه . با خواندن وبلاگ شما به خیلی چیزها دسترسی پیدا می کنید . می تونین از وبلاگ های دیگر خیلی ایده بگیرین. می تونین با نگاه کردن به نوع موضوع بندی ها و دسته بندی هاشون ایده های جدید به سرتون بزنه . خواندن وبلاگ های دیگر هم برای اضافه شدن اطلاعاتتون خوبه و هم تجربه بقیه از وبلاگ نویسی رو در وبلاگشون می بینین و ایده گیری از بقیه وبلاگها براتون اتفاق می افته . نوع نوشتن رو می بینید . پیشنهاد می کنم در همه موضوعات وبلاگ بخونین تا با نوع ادبیات نویسنده های مختلف آشنا بشین و نوع خط های فکری مختلف رو بفهمین . خوندن وبلاگ گاهی ایده های زیادی به ذهن‌تون می اندازه . یکی دیگه از خوبی های این کار اینه که شما می تونین ببینین کاری که اون بلاگر کرده جواب داده یا نه؟ اگر جواب داده پس شما هم انجامش بدین جواب میده!

۳. در مورد موضوعات و زیر موضوعاتتون تصمیم بگیرین

وقتی که یک دیدگاه کلی از موضوع اصلی وبلاگتون دارین وقتشه موضوعاتتون رو بنویسن . کاملا هر موضوعی که می خواین در موردش حرف بزنید و بنویسید و دسته بندی کنید . موضوعات و زیر موضوعات خیلی مهمن . زیر موضوع به حالتی می گن که شما مثلا یک موضوع کلی به اسم کامپیوتر دارین که به دو شاخه نرم افزار و سخت افزار تقسیم میشه . نرم افزار و سخت افزار میشن دو زیر موضوع کامپیوتر.

۴. خواننده ایده آل تون رو توصیف کنین .

دانستن اینکه شما در واقع برای چه کسی می نویسین می تونه خیلی بهتون کمک کنه یک برند و سبک استوار رو فراهم کنین . اگر خواننده ایده آل شما یک گیک ۲۰ تا ۳۰ ساله باشه نوع نوشتن تون و تمرکز نوشته تون کاملا فرق خواهد داشت با زمانی که مخاطب ایده آل تون یک مادر ۳۵ ساله است که علاقه به کامپیوتر داره . از طرفی نوشتن این کافی نیست . باید هر زمان که پست جدیدی نوشتین یک نظری هم به این مساله داشته باشین و حواستون باشه که دارین برای مخاطب ایده آلتون می نویسین و باید توی اون خط حرکت کنین و برای مخاطب ایده آل خودتون بنویسین .

۵. وبلاگتون چیه؟ بنویسینش

بعد از اینکه شما از چرایی وبلاگتون و موضوعاتش و خواننده ایده آلتون نوشتین باید برحسب اینا یک ایده کاملا جامع از آنچه که در مورد وبلاگ شماست داشته باشید تا هنگامی که مخاطبانتون ازتون در مورد وبلاگتون پرسیدن و پرسیدن این وبلاگ چیست بتونین بر این اساس بهشون پاسخ بدین . توانا بودن در توضیح وبلاگ تون در چند جمله بهتون کمک خواهد کرد که روشن کنید وبلاگتون چیه.

۶. در مورد استراتژی کسب درآمد تون تصمیم بگیرین

بسته به اینکه شما وبلاگتون رو با چه شرایط و چه خط فکری تاسیس می کنین باید به این مساله هم فکر کنید . آیا قصد دارین که کاملا رایگان فعالیت کنید یا خیر قصد دارین درآمدی از وبلاگ داشته باشید . از آنجایی که در سطح های بزرگ وبلاگ نویسی هزینه دارد (هزینه سرور و دامنه و وقت و پهنای باند و اینترنت و مابقی هزینه ها) شما می توانید تصمیم به درآمد زایی از وبلاگتون کنید. یا حتی اگر به این فکر رسیدین که از وبلاگتون درآمد داشته باشید باید در مورد استراتژی کسب درآمد حسابی فکر کنین و تصمیم بگیرین . در کل این چند راه برای کسب درآمد از وبلاگتون وجود داره :

  •  تبلیغات
  •  داشتن فروشگاه و فروختن محصولات
  •  بازاریابی وابسته
  • پست های تبلیغاتی و سفارشی
  • ارایه خدمات خاص
  • دریافت حق عضویت یا حق اشتراک مطالعه مطالب
  • دریافت دونیت و اهدا مالی به صورت آزاد

بسته به نوع فعالیت تون می تونین از این روش ها استفاده کنید و روی وبلاگتون درآمد کسب کنید . اما باید یک استراتژی محکمی در مورد این مساله داشته باشید تا اثر منفی روی مخاطبانتون نداشته باشه .     

۷. اهداف وبلاگتون رو ایجاد کنین

کمی تحقیق کنین و ببینین برای چند ماه اول وبلاگ نویسی باید به کجا برسین. اون ها رو بنویسین و سعی کنین که به این اهداف برسین . این اهداف بسته به ایده و نوع تفکر شما و نوع وبلاگ شما متفاوته . این اهداف می تونه روی تعداد مخاطب ، محتوا و تعداد محتوای تولیدی، تعداد بازخورد و یا میزان درآمد و یا هرچیز دیگری باشه .

۸. ده تا سرخط عنوان بنویسین

قبل از اینکه از فرایند خیلی دور بشین یا پول خیلی زیادی برای وبلاگتون خرج کنین ایده خوبیه که بدونین اصلا چیزی برای نوشتن دارین؟ بنشینین و وقت بذارین و ببینین می تونین خداقل ده تا سرخط عنوان بالقوه پست بنویسین یا نه؟ اگر تونستین متوجه خواهید شد که شما به هفته پنجم وبلاگ نویسی نخواهید رسید و چیزی برای گفتن نداشته باشید ! یعنی خواهید داشت !

۹. حداقل سه پست برای هر موضوع بنویسین

حالا که فهمیدین حرفی برای گفتن دارین و ایده برای نوشتن دارین باید این رو بدونین که می تونین محتوا رو تولید کنین . بهتره وبلاگتون رو با حداقل سه پست در هر موضوع تون راه اندازی کنین . و باز تاکید می کنم که بهتره این کار رو قبل از اینکه کلی هزینه برای سرور و دامنه و ساختن و بلاگ و.. پرداخت کنید انجام بدین . اینطوری متوجه میشین که می تونین بنویسین و از طرفی احساس اعتماد به نفس خواهید کرد که می تونین یک وبلاگ رو نگه دارین و بنویسیدش !

۱۰. راهنمای برند یا سبکتان را داشته باشید

خیلی مهمه که از ابتدا نوع سبک یا برندتون رو بدونین . تصمیم بگیرین که وبلاگتون چه شکلی قراره باشه . یک یا دو فونت و رنگ انتخاب کنین. شما ممکنه در مورد نوع سبک پست‌ها یا صداهاتون که قراره منتشر کنین تصمیم بگیرین .

۱۱. لوگو داشته باشین

داشتن لوگو مهمه . لوگو استفاده زیادی داره . برای شناسوندن شما و وبلاگ و برند شما. از طرفی می تونین لوگوتون رو روی محصولات یا تصاویر یا هرجایی قرار بدین . پس مهمه که یک لوگو داشته باشین . بسته به نوع هدف و رویه وبلاگتون می تونین لوگو تون رو به یک گرافیست حرفه ای سفارش بدین تا براتون طراحی کنه و قطعا خیلی گرون خواهد بود یا می تونین از افرادی که به صورت مبتدی گرافیک کار می کنند درخواست کنین به عنوان تمرین براتون لوگو بزنن. اگر خیلی قرار نیست براتون جدی باشه می تونین از نرم افزارهای طراحی لوگو آماده استفاده کنید و برای خودتون لوگو بسازین .

۱۲. سرور و دامنه داشته باشین

سرویس های وبلاگ نویسی قدرتمندی در ایران وجود دارن که می تونین ازشون استفاده کنین . اما حواستون به این مساله باشه که در نهایت شما در یک سایت دیگر با یک مدیریت دیگر میزبانی می شوید و ممکنه هر مشکلی برای وبلاگتان پیش بیاد. پیشنهاد میشه از سرویس های قوی استفاده کنید و اگر امکانش وجود داره حتما هاست و دامین خریداری کنین و وبلاگتون رو روی هاست و دامین بسازین . دامین در اصل به آدرس یک سایت یا وبلاگ می گویند که می تونید اون رو در سایت نیک ثبت نام کنید. اگر دوست دارین یک فضای میزبانی وب هم داشته باشید می تونین کمی توی گوگل سرچ کنین تا یک سرویس خوب رو خریداری کنین . توجه داشته باشید بسته به میزان بازدید و میزان بزرگ بودن سایتتون شما باید هزینه های زیادی رو برای این مساله پرداخت کنین. برای مثال همین وبلاگ از دامین .click استفاده می کند که هزینه سالانه بسیار بالایی دارد و از طرفی یک هاست بسیار قوی برای ترافیک بالا نیز بهره می برد . توجه داشته باشید که باید کمی هزینه کنید

۱۳. یک سیستم مدیریت محتوا نصب کنین

اگر توی سایت هایی مثل ویرگول یا بیان می نویسید نیازی نیست کاری کنین . خود این سایت ها مدیریت محتوا هستند و کافیست دامنه خودتون رو بهشون متصل کنید . اما اگر فضای میزبانی وب خریداری کردین نیازمند این هستین که یک سیستم مدیریت محتوا نصب کنید تا در نهایت بتونین بدون اینکه کدنویسی کنید پست روی وبلاگتون بنویسید . از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا می توان به جوملا اشاره کرد . وردپرس به دلیل ضعیف بودن در امنیت پیشنهاد نمیشه و می تونین از جوملا به راجتی استفاده کنید و امکانات درجه یکش رو ببینید .

۱۴. یک قالب خوب روی وبلاگتان نصب کنید .

خیلی خوبه که برای قالبتون هزینه پرداخت کنین و ظاهر وبلاگتون با بقیه متفاوت باشه . اما در ابتدای راه نیازی به این کار نیست . می توانید از قالب های رایگان در اینترنت استفاده کنید یا از قالب های پیشفرض سرویس وبلاگنویسی تون استفاده کنید. در اوایل کار زیاد این مساله مهم نیست اما هرچقدر که وبلاگتان بزرگتر شد بهتر و حرفه ای تر این است که زیبایی ظاهر وبلاگتان را به یک کدنویس ماهر بسپارین تا یک قالب خوب براتون طراحی کنه که به وبلاگ شما بخوره .

۱۵. آدرس ایمیل متصل به دامین داشته باشید

بهتره یک آدرس ایمیل متصل به دامین مثل Contact@youdomain.com داشته باشید . خوبی این آدرس ها اینه که می تونین از Outlook استفاده کنین و به راحتی به ایمیل هایی که براتون ارسال میشه پاسخ بدین . از طرفی کلاس کاری این نوع ایمیل ها از ایمیل های خارج از دامینتون بیشتره و بهتره به جای دادن یک آدرس ایمیل یاهو از این ایمیل ها استفاده کنید.

۱۶. حساب های اجتماعی مهمن ! داشته باشینش

بهتره وبلاگتون یک صفحه فیس بوک، یک حساب توییتر، یک حساب اینستاگرام و یک کانال تلگرام داشته باشه . فعال بودن در شبکه های اجتماعی باعث میشه که مخاطبانتون شما رو پیدا کنند . از طرفی قسمتی از مطالبتون رو در این شبکه ها دنبال کنند و بتونند در فرمت این شبکه ها همرسانی شون کنند . از طرفی می تونین تعدادشون رو آمارگیری کنین و متوجه بشین . سرعت پخش مطلبتون با داشتن شبکه های اجتماعی بالاتر میره . از طرفی می تونین محتواهای اضافی ای رو روی این شبکه ها به اشتراک بگذارین. شبکه های اجتماعی زیادی هستند که برای استفاده های مخصوصی هستند . برای مثال سایت گودریدز که مخصوص کتابه . اگر یک وبلاگ کتاب و کتابخوانی هستین بهتره گودریدز رو هم داشته باشید .

۱۷. ایمیل مخاطبانتون رو داشته باشین

داشتن ایمیل مخاطبان خیلی مهم است . تغییرات بنیادی سایت یا از دسترس خارج شدنش یا پیشنهادات ویژه یا اخبارهای خیلی مهم رو می تونین از طریق ایمیل به مخاطبانتون اطلاع بدین. سایت های زیادی مثل Mailchimp هستند که این ایمیل های انبوه رو ارسال می کنند. فقط کافیه ایمیل مخاطبانتون رو دریافت کنید و هر زمان که نیاز به ارسال ایمیل بود به وسیله این سرویس ها اطلاع رسانی رو انجام بدین .

۱۸. خبرنامه مهم است

بهتره توی سایتتون خبرنامه داشته باشین تا در صورت عضو شدن مخاطبانتون در سایتتون براشون خبرنامه ارسال بشه. یا اگر خبرنامه ندارید حداقل یک متن خوش آمد به ایمیل مخاطبانتون در هنگام قرار دادن اولین نظر یا مشترک شدن در خبرنامه ارسال کنید . سرویس های زیادی هستند که این کار رو انجام میدهند و شما می توانید به وسیله اون ها ایمیل های زیادی رو به آدرس های زیادی بفرستین (نه اسپم، به صورت قانونی). می تونین از این استفاده کنین و خبرنامه هاتون رو در بازه های زمانی به مشترکانتون بفرستین .

۱۹. بزودی را دست کم نگیرید

وقتی که قسمتی از وبلاگتون هنوز ساخته نشده یا چیزی هنوز آماده نیست یا قراره در زمان مقرر ساخته بشه یا قرار تعمیرات اساسی کنید و مدتی در دسترس نیستین یادتون نره صفحه بزودی داشته باشین . می تونین قبل از اینکه وبلاگتون رو به صورت رسمی افتتاح کنید صفحه بزودی براش داشته باشید که امکان دریافت ایمیل بازدید کنندگان را نیز داشته باشد . می تونین روی صفحه بنویسین که بزودی می آیید و مخاطبان می توانند با نوشتن آدرس ایمیلشان به محض باز شدن وبلاگتون از طریق ایمیل مطلع بشن . داشتن این صفحه اولا بهتون کمک می کنه مخاطبانتون رو از دست ندین و دوما مخاطبانتون رو اذیت نمی کنه که هر از چندگاهی به وبلاگتون سر بزنن و مورد سوم اینه که شما آدرس ایمیلشان را برای ایمیل های بعدی مهم دریافت کرده اید.

۲۰. آمارتون رو چک کنید

از سایت های گوگل آنالیتیکز یا سایت هایی که آمار بازدید میگیرند استفاده کنید . در صفحه بزودی آمار ورودی را کنترل کنین. داشتن آمار خیلی بهتون کمک می کنه که دقیقا دارین چه کار می کنین. اگر از سرویس بیان استفاده می کنید هم نیازی نیست . خود سرویس بیان آمار حرفه ای در اختیارتان قرار می دهد . می توانید از صفحه آمار ،ترافیک ورودی وبلاگتان را کنترل کنید.

۲۱. سئو،سئو،سئو

سئو یا همون SEO یا همان بهینه سازی برای موتور جستجو رو فراموش نکنین . سئو کردن مثل بستن پیچ نیست. باید قواعد حداقلی اش رو بلد باشین . از طراح قالبتون بخواهین که قالب رو با سئو کامل براتون طراحی و تحویل بده. از عناوین درست استفاده کنید . قواعد کلی سئو را رعایت کنید آرام آرام به نتایج اول گوگل خواهید رسید .

۲۲. دیسکاس :)

بهتره به جای کامنت های پیشفرض سرویس های وبلاگ نویسی تون از دیسکاس استفاده کنین . دیسکاس شبکه اجتماعی و پلتفرم مخصوص نظر دادنه . خوبی دیسکاس اینه که روی همه وبلاگها می تونه وجود داشته باشه و هر کسی می تونه عضو بشه و نظراتی که در همه وبلاگ ها داده در یک جا داشته باشه . دیسکاس خیلی حرفه ایه . سعی کنین از دیسکاس استفاده کنین . بدی سرویس های وبلاگ نویسی ایرانی دقیقا همینه که امکان دیسکاس درونشون وجود نداره :)

۲۳. منو ها و قسمت های وبلاگتون فراموش نشه

وبلاگتون هرچه خلوت تر باشه بیشتر به ضررتون تمام میشه . اما این جمله به این معنی نیست که صفحه رو شلوغ کنین. بهتره همه موضوعات و بخش های سایت در دسترس باشن و وجود داشته باشن . منو ها رو بسازید . موضوعات رو بسازین و همه چیز رو در دسترس قرار بدین .

۲۴. تراز های متنی و قالب بندی پست ها را در یاد داشته باشید

پست های نامنظم با رنگ بندی زشت و عجیب و اذیت کننده مخاطبان شما رو فراری می دن. سعی کنین یک فرمت خاص رو طراحی و مد نظر داشته باشید و همه پست هاتون رو در همون قالب بندی منتشر کنید . لینک هاتون رو سعی کنین که یک فرمت خاص داشته باشند و تا جایی که ممکنه لینکهاتون طولانی نباشه . محل قرار گیری عکس ها رو مشخص کنید و هرگز نگذارید پستی در وبلاگتان وجود داشته باشد که فرمت درستی ندارد . جداول بالا و پایین شده اند یا قسمتی از تصویر از کادر پست بیرون زده . نامنظم بودن وبلاگ از این نظر به ضررتان تموم میشه. زنگبندی مطالب هم باید درست و بر حسب استاندارد سبک وبلاگتون باشه .

۲۵. پست ها تصویر دار باشند لطفا

تصاویر توی وبلاگتون به فهم بیشتر مطلب تون بیشتر کمک می کنه . سعی کنین اگر مطلبی گذاشتین از تصویر استفاده کنید یا تصویر مربوط به اطلاعات اون پست رو درونش قرار بدین . یعنی اگر پستتان در مورد نحوه پختن قورمه سبزی بود تصویر اندازه برنج و یا میزان لوبیاها و نوع پختشون رو در قالب سری تصاویر در پست قرار بدین . تصاویر به راحت تر دیده شدن مطالب شما کمک بسزایی می کنند .

۲۶. پست های متصل منتشر کردین؟ چرا متصلشون نمی کنید؟

اگر پستی منتشر کردین که قسمتی از منتش اشاره به یک پست دیگر یا اتفاق دیگر داره یا یک پستی رو منتشر کردین که نیاز داره پیش نیازش خوانده بشه و شما پیش نیازش را هم ماه قبل پست کرده اید می توانید پست هایتان را با لینک ها به هم متصل کنید . ناوبری وبلاگتان سریعتر و بهتر خواهد شد . برای مثال اگر از پختن قیمه نوشته اید و داخل پست نوشته اید که برنج را دم می کنیم ، دم کردن برنج رو اگر در مطلب قبلی آموزش دادید آن را به مطلب مخصوص لینک کنید ! اتصال پست ها به وسیله لینک ها به سئو شما کمک بسزایی خواهد کرد .

۲۷. تگ زدن مهمه

نوشته هاتون اگر تگ داشته باشن پیدا کردنشون توی موضوعات خیلی راحت تر میشن . از طرفی برای سئو وبلاگتون هم خیلی مفیده . موتورهای جستجو تگها و متادیتا ها رو می خونن تا متوجه بشن پست در اصل در مورد چه نوشته شده . تگ زدن رو یاد بگیرین. صرفا هرچیزی که تو متن باشه تگش رو بنویسید کمکی بهتون نمی کنه . تگ نوشتن برای هر پست قواعد خاص خودش رو داره . تگ زدن رو یاد بگیرین و برای پست هاتون حتما متادیتا داشته باشین

۲۸. درباره ما رو بنویسید

کسانی که وبلاگتون رو دوست دارن سریعا دنبال صفحه درباره ما شما خواهند گشت . وجود درباره ما یا درباره من هم به مخاطب شما کمک می کنه که شما رو بیشتر بشناسه و هم به شما کمک می کنه که بتونین در مورد خودتون یا وبلاگتون توضیح بدین . داشتن صفحه درباره من بسیار مهمه . سعی نکنین یه صفحه درست کنین و سرسری یه چیزی داخلش بنویسید . شما شاید خیلی از مخاطبانتون رو سر درباره ما سرسری از دست داده باشین ! درباره ما رو دقیق و درست بنویسید .

۲۹. تماس با ما داشته باشید

یک وبلاگ موفق همیشه با مخاطبان خودش در تماس است . همیشه صفحه تماس با ما داشته باشید . وجود صفحه تماس با ما زحمتی که بازدید کننده می کشه به شما ایمیل بده رو کم می کنه . چون کافیه اطلاعات رو درون فرم تماس  با ما بنویسه و بفرسته . وبلاگ یک محیط کاملا عمومیه . شما باید به مخاطبان تون این حق رو بدین که بتونند در صورت لزوم با شما تماس بگیرند . بستن قسمت تماس با ما مخاطبین تون رو از دست میده . بسیاری نیز دوست دارن در کنار فرم تماس آدرس شبکه های اجتماعی شان نیز وجود داشته باشه که این هم خیلی کمک کننده است .

۳۰. سیاست های حریم خصوصی

اگر وبلاگ شما یک فروشگاه اینترنتی بود و لازم داشت اطلاعات مهمی رو از کاربران دریافت کنه شما ملزم به نوشتن سیاست های حریم خصوصی هستید . برای این کار می توانید به متون نمونه مراجعه کرده و سیاست های حریم خصوصی را از روی آنها بنویسید . شما ملزم به رعایت این سیاست ها هستید و افراد استفاده کننده از وبلاگتان باید بدانند که شما چه سیاست هایی برای حفظ حریم خصوصی کرده اید و باید این اطمینان خاطر را بدهید که اطلاعات آنان هرگز افشا نخواهد شد

۳۱. کپی رایت

باید جدی و سفت و سخت باشید . شما تولید کننده محتوا هستید و هیچ کسی حق کپی کردن از شما را ندارد . متن کپی رایت پایین وبلاگتان هرگز فراموش نشود . هیچ شخصی حق کپی برداری مطالب شما را تحت هیچ شرایطی حتی با ذکر منبع ندارد! اگر قصد دارد مطلب شما را بازنشر کند باید لینک مطلب شما را در وبلاگش قرار دهد . شما باید با سو استفاده گران برخورد کنید و این رو در وبلاگتون بنویسید. از طرفی  شما نیز حق کپی کردن مطالب دیگران را ندارید . اگر ایده کلی از یک پستی گرفته اید که قرار است خیلی مشابه آن را بنویسید باید لینک آن پست را نیز در وبلاگتان قید کنید . حق رونوشت مهم ترین قسمت وبلاگ و وبلاگ نویسی است .

۳۲. لینک شبکه های اجتماعی را در وبلاگتان بگذارید

خیلی برای مخاطبانتان جالب خواهد بود که بعد از خواندن وبلاگتان سری هم به حسابهایتان در شبکه های اجتماعی بزنند . پس  لینک شبکه های اجتماعی را در وبلاگتان فراموش نکنید . سرویس های وجود دارند که می توانید به صورت درون ریزی شبکه اجتماعی تان را در وبلاگتان نمایش بدهید . از این امکان نیز می توانید استفاده کنید .

۳۳. لینک کنید !

وبلاگ های هم راستای خودتان را لینک کنید . اگر یک برند هستید رقبای خودتان را لینک نکنید ! اما اگر به عنوان یک رسانه می نویسید خوب است که وبلاگ های هم راستای خودتان را لینک کنین تا مخاطبانتان از مطالب آنها نیز لذت ببرن . گاهی مطالبشان را در پست هایتان معرفی کنید و به بحث بپردازین .

۳۴. منظم پست کنید !

برنامه برای ارسال پست داشته باشید و نامنظم پست نکنید . نباید بین دو پستتان بیش از یک ماه فاصله بیفتد . برای نوشتن پست ها برنامه ریزی کنید و سر زمان مقرر پست هاتون رو منتشر کنید . این کار باعث میشه که به درآمدتون کمک بشه . حواستون باشه از اون ور بوم هم نیفتین

امیدوارم این مطالب بالا بهتون کمک کنه تا بتونین یک وبلاگ رو راه اندازی کنید و بنویسید .

  • يكشنبه ۱ ارديبهشت ۹۸
Nelii 💉📚
خیلی مفید بود:)
مرسی:))
+برام جالب بود تا حالا به یه سری از نکات مثل درباره ی ما و ... توجه نکرده بودم ولی تو خوندن وبلاگ ها، ناخودآگاه جذب وبلاگ هایی که این نکات رو رعایت کرده بودن میشدم.
خواهش میشه .
+ بله . خیلی مهمه .. یک سری نکات دیگه هم هست که در پست نوشته نشد برای اینکه بیش از این طولانی نباشه . ولی رعایتشون قطعا اثر میذاره .
MEHRAN HK
سلام
واقعا جالب بود ممنونم نکات اساسی یه وبلاگ خوب رو گفتید :)
+دیسکاس چیه؟ تو نت زدم ماهی اورد برام :) منظورتون دیسکورد ؟
ممنونم از نظرت دوست عزیز . 
+دیسکاس یه شبکه اجتماعی یا پلتفرمه کامنت محوره که به صورت امبد یا درون برنامه ای روی وبلاگ ها نصب میشه و بعد این امکان رو به نظر دهنده میده که نظر حرفه ای زیر هر مطلب بذاره و کلیه نظرها توی همه سایت هایی که نظر داده رو یک جا داشته باشه و ازشون خروجی بگیره و نویسنده خود وبلاگ هم بتونه از همه نظرات خروجی بگیره . امکان پاسخ های تو در تو و منظم . امکان ریپورت امکان لایک و امکان اشتراک گذاشتن کامنت در همه شبک های اجتماعی موجوده و امکان اشتراک گذاشتن نظر مورد نظر روی قسمت نظرات یک سایت دیگه . داخل قسمت کامنت هم تصویر پروفایل خود فرد میاد و در نهایت میشه داخل کامنت هم عکس و گیف و همه چی گذاشت . امکان اسپویل هم داره یعنی مطلبی رو نوشتی که اسپویل بود می تونی بذاریش تو قسمت اسپویل که اون یه تیکه از کامنتت رو وقتی نشون بده که خود خواننده خواست بخونه روش کلیک کنه.

لنی ..
خیلی پست مفید و خوبی بود هاتف، ممنون :)
ممنونم لنی . تشکرات فراوان
فاطمه م_
چه کامل و جامع. دست شما درد نکنه :)

قربان شما .
مطالبی هم توی کانال تلگرامم دارم اگر دوست داری می تونی عضو بشی . در منو کناری هست آدرسش

raha
وارد وب کوچه دوازدهم شدم نوشته بودید منتقل شده.با حس کنجکاوی رسیدم اینجا.
امیدوارم حالشون خوب باشه
و
ممنون بابت این پست :(
خواهش می کنم
Sabireh
برای پست بالا چه اتفاقی افتاده؟! از همه جا محو شده!
کسی استقبال نکرده!؟ کمک برای تولید محتوای صوتی!؟
یه صحبتی با یه دوستی داشتم من باب ادامه اش و من رو مجاب کرد که ادامه اش هیچ توجیهی نداره چون به وقتی که براش گذاشته میشه نمی ارزه .
خیلی دقت کردم دیدم خب اکثر بلاگرها هم وقت و انرژی و.. ندارن
برای همین منظور بیخیالش شدم .
چوگویک ...
از پست‌های شباهنگ هم طولانی‌تر بود خدایی :دی
الان اگه اینو بخوام بخونم باید یا گزارش ننویسم یا قید بقیه وبلاگا رو بزنم :دی
ولی خب ترجیح میدم بعدا بیام سرفرصت بخونم چون موضوعش هم جالبه باید با دقت بخونم
خب داریم وبلاگ می نویسیم و وبلاگ می خونیم خب :)))
نمی تونم نصفش رو منتشر کنم نصفش رو نه ..
حجم مطلبش انقدره خب . برای وبلاگ خوندن باید وقت بیشتری بذاری و خب مدیریت کنی. اگر یک مطلبی رو دوست نداری الزامی نداری که بخونیش :)
ممنونم . خوشحال میشم بعد از اینکه خوندی نظرت رو بشنوم
مرتضا دِ
یکی از کمکاری های مهم من واسه فیشنگار همین مورد 26 هست.

خیلی خوب بود عالی :)
ممنونم
خلیل
با سلام،

با سپاس!
قربان شما
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan