یکم جدی

دین من و به چیزهایی که اعتقاد دارم یک مساله خصوصیه و دوست ندارم نه به کسی گیر بدم و نه کسی را متهم کنم . این روزها باید این رو به خاطر داشته باشیم . اینکه بقیه چه کار می کنند به ما ربطی نداره . اینکه کسی روزه نمی گیره به ما ربطی نداره . چیزی که همواره با شروع شدن رمضان بحثش داغ میشه هم همینه . بعضی ها نقد می کنند . بعضی ها جبهه می گیرند و کلا بازار کله زدن داغ است و داغ است و داغ .

احترام گذاشتن یک مساله کاملا ذاتی ست و شعوری و کاملا به میزان اطلاعات و شعور هر انسانی برمیگردد . ما هرگز نمی توانیم با چماق کوبیدن بقیه را مجبور به احترام گذاشتن کنیم چون آن وقت خودمون هم به او احترام نگذاشته ایم و خود او هم باید یه چماق بر سر ما بزنه. بعضی ها یا اعتقادی به دین اسلام ندارند یا مریض احوالند و عذر برای روزه گرفتن دارند. یک روزه دار اگر روزه را برای خدا می گیره که باید یک سری چیزهایی رو با مهربانی تحمل کنه. اگر کسی جلوی چشمش آب می خوره نباید چماق برداره یا دستگیرش کنه و مجازاتش کنه . کسانی که با این حرکت بگیر و ببند و گیردادن موافق ان نظرشون این است که باید به ما احترام گذاشته بشود چود ما روزه هستیم . من هم قبول دارم ولی این به شخص برمیگرده و ما نمی تونیم مردم رو مجازات کنیم به خاطر اینکه به ما احترام نمی ذارن . کسی که خودش متوجه میشه خودش میره و یک گوشه ای کار خودش رو می کنه . شما نمی تونین برین کسی رو بزنین که جواب سلامتون رو بده. نهایتش جواب نداد می فهمین که اون آدم دوست نداشته حالا جواب سلام بده . این بگیر و ببند ها شده بهانه دست یه عده که به خودشون اجازه بدن هر خزعبلاتی رو بگن و سو استفاده هاشون رو کنند. همه هم این روزها تعمیم دادن رو خوب یاد گرفتن . سریع میگن مسلمونا ...... .

اگر کسی دوست داره توی ماه رمضون هم چیزی بخوره بذاریم بخوره . شاید اعتقاد نداره و شاید مریضه . اینکه بگیم چون ما روزه هستیم و چون اون باید به ما احترام بذاره پس غلط کرده و باید مجازات بشه و کلی هم مامور بذاریم و هر کسی هم اعتراض کرد فحشش بدیم و بگیم همینه که هست! اگر واقعا قرار باشه روز گرفتن ما آزادی رو از بقیه سلب کنه که روزه نگیریم خیلی بهتره تا اینکه روزه بگیریم و بقیه رو اذیت کنیم . این قسمت ما که روزه داریم. 

یه گله هم از کسانی که اعتقاد ندارن کنم و اون هم اینکه که عزیزان اینکه اعتقاد ندارید یا حوصله روزه گرفتن ندارید کاملا به نظر من محترمه و شما کاملا آزادین که هر کاری دوست دارین بکنین . ارزش یک کار دینی یا معنوی توی با اختیار انجام دادنشه نه با زور! اعتقادتون هم محترمه . نه کافرین و نه نجسین و هیچ کسی هم چنین فکری نمی کنه مگر مریض مغزی باشه . شما مختارین و باز هم عزیزین . ولی خیلی بده توی توییت هاتون یا پست های وبلاگتون یا استوری هاتون کسانی که روزه میگیرند رو احمق و بی عقل فرض می کنین و شروع می کنین مسخره کردنشون و توهین کردن به فکر و عقایدشون . حتی اگر به نظر شما روزه گرفتن احمقانه است باید توی دل خودتون نگهش دارین و شما حق توهین کردن به کسی که روزه میگیره رو ندارین . همانطور که اون حق نداره وقتی شما چیزی خوردین به شما گیر بده شما هم چنین حقی ندارین که این ها رو مسخره کنین . لطفا توی این زمینه مراعات کنین چون کارتون خیلی زشته! خیلی حقیرانه است . دقیقا به اندازه نجس دونستن شما توسط برحی آدم های حقیر حرکت شما و مسخره کردن و توهین کردن شما هم یک حرکت کاملا حقیرانه است . ما آزادیم هر کاری دوست داریم بکنیم تا زمانی که آزادی دیگران سلب نشه٬ به کسی توهین یا ضرری نرسونه .

در مورد روزه خواری در بین روزه داران هم نظری ندارم . دوست دارین بخورین! این بسته به خودتونه که چه قدر انسان مقابلتون براتون ارزش داره و احترام و چه قدر عقایدش براتون محترمه . اون رو میسپارم به خودتون و چیز اضافه تری نمی گم .

عبادات همه گی قبول و رمضان مبارک .

  • پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۹۷
آیه
واقعا یعنی کسایی هستن که روره میگیرن و بقیه رو برای اینکه جلوشون چیزی میخورن سرزنش میکنن؟!
به حق چیزای نشنیده
من خودم خجالت میکشم کسی به خاطر من چیزی نخوره بعد اینجوریشم هست
خخخ
این همون بحثه که با هم داشتیم . آره هستن! خیلی هم ناجورن!
حسانه ....
سلام
جهت اطلاع تون این میشه جدای دین واز سیاست،با شیوه نادرست تذکر دادن بنده هم مشکل دارم.قبح گناه شکستن چطوری اتفاق می افتد.
هرچیزی قوانینی داره ،قوانین ماه رمضان هم برا خودش هست
دین که باید از سیاست جدا باشه . دین میگه دروع نگو. ولی سیاست یعنی دروغ!
پس جدان! برای ما قبح داره که اعتقاد داریم برای کسی که اعتقاد نداره قبح هم نداره . اون گناهی نمی شکنه!
بعدم خیلی ها روزه نمی گیرن ولی دست صد نفر و میگیرن!
خیلی هام پیشونیشون پینه بسته و از ظلم به یک بچه یتیم هم دریغ نمی کنن!
قوانین ماه رمضان برای کسانیست که اعتقاد دارن نه برای همه!
ما اعتقاد داریم پس رعایت می کنیم . و به ما ربطی نداره که آیا بقیه رعایت می کنن یا نه!
در بهترین حالت می تونیم تذکر بدیم و دعوتشون کنیم که اگر گفتن نع دیگه از گردن ما ساقط میشه!
همدم ماه
خب از این پست نتیجه گیری میکنیم که روزه داری چیزی فراتر از نخوردن هست . تمرین حفظ حرمت ها ، احترام به هم ، عدم تمسخر ، عدم دروغ گویی و آراستگی به فضیلت هایی که باعث تعالی روح میشه:)
هدر وبلاگتون هم خیلی قشنگه^_^
طاعات  و عبادات شما قبول درگاه حق
دقیقا!!!! روزه داری یعنی به خدا نزدیک شدن! یعنی کسی جلوی ما چیزی خورد هم بهش لبخند بزنیم و اصلا نگیم بهش روزه ایم تا اون اذیت نشه از کاری که کرده!
و دقیقا چیزهایی که گفتی.
ممنونم قابل نداره:)
عبادات شما هم قبول درگاه حق
حسانه ....
سلام
حوصله ندارم.درست وحسابی با شما بحث کنم.امر به معروف ونهی از منکر کجا میره..!!!!
امر به معروف با چماق؟
پس اختیار انسانی چی میشه؟ انسان اختیار داره خودش انتخاب کنه! ما فقط باید پیشنهاد بهش بدیم .
منو تو قبر کسی نمی کنن . در حد اینکه بگی آقا کارت اشتباهه دین به گردنمون هست نه بیشتر
بهار
آقا دروغ چرا ؟ من نمیگیرم جرات اینکه تست کنم که میتونم بگیرم یا نه رو هم ندارم ....خدا هم راضی نیست من یه روز گرسنه بمونم و تا یه هفته بعدش میگرن کشون بشم ...فقط هر کسی مریض باشه و روزه بگیره داد و قال میکنم سرش ،با بقیه کاری ندارم :)
کار خوبی هم می کنی عزیز :)
خدا قبول کنه ازت . روزه بگیرید تا سالم باشید کلام خداست. اگر قراره روزه سلامت رو به خطر بندازه گرفتنش درست نیست
حسانه ....
سلام
برید درمورد امر به معروف ونهی از منکر ،استاد علی تقوی یه نگاه کنید.
به نهج البلاغه هم نگاه کنید ،سخن مولا
بنده گفتم شیوه نادرست قبول ندارم.ولی در مورد اختیار ما در انتخاب دین مختاریم ولی در عمل تابع قوانین دین هستیم....
عقل من اینطور میگه
حوا ...
دقیقاً همین بحث و جدل‌هاست که آدم رو کلافه می‌کنه
یکی میگه من می‌خوام بخورم به تو چه! اون یکی میگه جلو بقیه نخور بی‌ادب :/
خیلی هم زیاده آخه
:)))))))))))))))))
خیلی خوب بود جمله آخریه ...
tahi :D
وضع خیلی بده!
اوووووومممممممممم
معصو مه
بحث ریشه داریه.
اوهوم
الهه ...
انگار که هر چی جلوتر میریم، برای مردم کمتر قابل قبوله که یه نفر فقط به خاطر اعتقاداتش یه کاری رو انجام بده. تو چند سال گذشته من خیلی دیدم که میان دلایل علمی میارن برا این که نباید روزه بگیریم و روزه ضرر داره و ...
شاید هم باید بتونیم اعتقادات مون رو درست توضیح بدیم و نمی تونیم. مثلا همین مورد استدلال علمی برای مضر بودن روزه، برعکسش هم هست. چرا باید یه مسلمون که به روزه اعتقاد داره، بیاد بگه فلان دانشمند مسیحی گفته روزه خوبه چون فلان و بهمان؟ چرا نمیگه روزه میگیرم چون مسلمونم و معتقدم باید روزه گرفت؟ که پس فردا وقتی یه دانشمند دیگه گفت روزه ضرر داره، مجبور بشه توجیه های الکی بیاره؟
کلا عجیب غریب شده اوضاع. با شما موافقم. من خودم هیچ وقت توقع نداشتم وقتی روزه ام کسی جلوم چیزی نخوره. ولی مسخره کردن روزه دار ها هم دقیقا همون قدر بده که دستگیر کردن و متوسل شدن به چوب و چماق برای مقابله با روزه خواری!
یه نفر توییت کرد و روزه دارها رو مسخره کرد و با لفظ توهینی آمیزی بهشون اشاره کرد . من خب خودم روزه میگیرم. رفتم بهش گوشزد کنم که آقای محترم بیرون رفتی حالا یکی فشار روش بوده یا اصلا مشکل روانی داشته بهت گفته چرا روزه می خوری تو باید بیایی به کل روزه دارا توهین کنی و ایشون با فحش ناموس جواب منو داد . یعنی بعضی ها که حقیر هستن . چه اینطرفی چه اون طرفی . قرار نیست فکرشون رو هم عوض کنن . همینه که هست . چه اون طرفیا چه این طرفیا
ولی به قول خودم و خودت مسخره کردن روزه دار همون قدر حقیرانه و تباهانه است و پستانه که متوسل شدن به مجازات و اذیت و توهین برای مقابله با روزه خواری
بحث من بحث اختیاره .
میگن امر به معروف حضرت علی گفته فلان بهمان . الان عصر عصر تکنولوژیه و فکز می کنم همه اینترنت دارن که بخونن و بدونن و به منابع دسترسی دارن .
امر به معروف شرایط هم داره! اگر شما مثلا به من میگی برادر روزه بگیری خوبه من بگم به شما ربطی نداره شما ثوابت رو بردی! و وظیفه از گردنت ساقط میشه. چون تو گفتی . فردا در روز حق اگر گفتن ما به گوشمون نرسیده بود شما اونجا ثواب می بری که بگن اون روز فلانی گفت و تو گفتی به شما ربطی نداره .
اختیار. توی قرآن هم خیلی بهش اشاره شده . انسان اختیار داره و می تونه انتخاب کنه راه رو . یکی میشه حسین یکی میشه یزید!
یکی میشه شهید بابایی یکی میشه صدام!
یکی میشه داعش یکی میشه امام موسی صدر!
اختیاره . اون نمازی که با چماق و زور به کسی تحمیل شده تا خونده بشه ارزشش قد پشگل هم نیست! و مقایسه کن با نمازی که با اختیار و با خلوص بندگی خونده میشه!
چقدر فرق هست بینشون . پس جای بالا بردن کمیت کیفیت رو بالا ببریم . با چماق آره می تونیم همه رو روسری دار کنیم ولی میشه وضع جامعه! که می بینی!
ولی اگر آزاد باشه و با مهربانی و تبلیغات درست جلو بره اگر کسی با اختیار هم مثلا محجبه شد انتخاب کرد که باشه یا انتخاب کرد که توی ماه رمضون روزه بگیره ثوابش هزار برابره!
اختیار اختیار اختیار!
رحما
با این پست کاملا موافقم!
عزیزی رحمای عزیز
سارا خانی
اقا همه اینا به کنار!!
سختی اصلی عدم توافق بین روزه گیرها و روزه نگیرها میدونین کجاس؟
اونجا که تو روزه باشی، از قضا گشنه هم باشی، بعد بقیه برن غذا گرم کنن و بوی غذا بپیچه ... اوه!! اون لحظه هاست که تفیکیک دل و دین خیلی سختی میشه!!
( کار به موارد سیاسی و غیر سیاسی اش ندارما!! صرفا دارم از بوی غذا صحبت میکنم : ))) )
سارای عزیز من هم می دونم آدم وقتی گرسنه باشه و بوی غذا بپیچه خب اذیت میشه ولی شما فکر کن چقدر آدم پول کباب ندارن و بوی کباب میشنون . ثواب تو بیشتر میشه اگر حرفی نزنی و حتی بهشون نگی روزه ای چن روزه یک عمل عبادیه . دیدم مسیحی که سه سه روز نه آب نه غذا خورده و بین جمعیتی زندگی کرده که داشتن غذا می خوردن و زندگی عادی داشتن و گرفته روزه اش رو کامل . اعتقاد نباید با بوی یک غذا بریزه
و اما ان روزه نگیر ها. وقتی که می بینن ماه رمضان هست و ممکنه کسی روزه باشه خودشون باید عقلشون برسه و کاری کنند که کسی دیگه اذیت نشه و جلوی چشم اون این کارا رو نکنن و به عقاید اون احترام بذارن . 
ولی اگر این کارو نمی کنن خب یعنی عقلشون نمی رسه دیگه کاریش نمیشه کرد . دوست ندارن احترام بذارن
احمد حیدری
آقاجون کلا عیسی به دین خود موسی به دین خود.
دقیقا . هر کسی راه خودشو با اختیار بره
هی موسی ای ها نیان چوب کنن تو عیسی ای ها!
هر کسی راه خودشو بره دیگه
آذری قیز
این بخش از حرف هاتون که رفتارهای دینی و مذهبی بقیه به ما ربطی نداره و به خودش مربوطه رو بهش نقد دارم چون بخشی از همین دین مقوله ای داره به اسم نهی از منکر و امر به معروف. حالا اینکه چقدر عقل مون میرسه و درست این کار رو انجام میدیم بماند. دین ذاتا یک مسئله ی فردی نیست یک مسئله ی اجتماعی است.
اما این بخش که اشاره به برخورد با روزه خوارها کردین واقعا موافقم باهاتون. خیلی مسخره و دور از عقله که کسی رو به خاطر روزه نگرفتن مجازات کنیم!
  اما چیزی که الان توی موقعیت فعلی خیلی آزاردهنده است اینه که بعضیا با یه نگاه بد  میپرسن مگه روزه میگیری تو؟؟
دنیای وارونه شده قبلا روزه نگرفتن عجیب بودن الان گرفتنش عجیبه!
با اون قسمت روزه گرفتن عجیب شده موافقم . این همین احترام گذاشتنه است دیگه . یک طوری می گن مگه روزه می گیری تو که انگار میگن بابا با عقل تو روزه گرفتن بعیده!
بحث شعور و احترام گذاشتن به عقاید اینجا مطرح میشه که خب توی پست ذکر شد . بعضی ها ندارن کلا .مسخره کردن یه اعتقادی بیشعوری می خواد.
خیلی از ما شده بودا ها رو مسخره می کنیم و میگیم چه مزخرف ولی چنین جقی نداریم چون بعضی ها انتخابش کردن خب این به شعور آدمی و اینکه چه قدر عقلش میرسه برمیگرده.
در مورد امر به معروف هم توی عصر حاضر میشه پیشنهاد داد . یکی روزه نمی گیره شما روزه باشی و حالت خوب باشه و نشون بدی از روزه گرفتن حالت خوبه و با زبان خوش بدون اینکه دخالت کنی متوجهش کنی میشه امر به معروف . دین ذاتا یک مساله فردی است که اثر اجتماعی داره .
دین انتخاب انسان هاست که اختیار دارن . وجه تمایز یک گل با شما اینه که شما قدرت اختیار داری و بین سعادت و شقاوت یکی رو انتخاب می کنی
قرار باشه به زور راه سعادت رو انتخاب کنی که معنی خودش رو از دست می ده . باید با انتخاب و عقل غملی رو انتخاب کنی و در راستاش جلو بری . این اختیاری بودن و انتخاب راه سعادته که به دین معنی میده وگرنه زوری که خب همه می تونن دین دار بشن وقتی طرف از جونش بترسه و نماز بخونه اون نماز قد پهن ارزش نداره!
مثال زدم صرفا که وضعیت رو نشون بدم . بعدم امر به معروف شرایط داره . شما اگر به کسی گفتی چرا روزه نمی گیری مثلا و ایشون گفت به تو ربطی نداره شما ثوابش رو بردی . نمیشه به اسم امر به معروف اختیار رو از انسان گرفت! تا زمانی که اختیارش باعث از بین رفتن آزادی ما نمیشه پس مختاره هر کاری کنه
نمونه موفق همین امر به معروفی که میگی گشت ارشاده و شما نگاه کن که وضعیت حجاب از وقتی که گشت ارشاد آمد چه قدر بدتر شد!! و مردم عناد کردن چون امر به معروف با چماق!
کسی با آزادی عمل چیزی رو انتخاب کنه ارزشمنده.
بعدم به نظر شما برای اینکه من برم بهشت انسانیه که یکی رو اذیت کنم و نذارم اون طور که دوست داره زندگی کنه چون من می خوام برم بهشت؟؟
با این شکل ظاهری امر به معروف که سلب آزادی از بقیه است مخالفم. برای اینکه نظرم رو بیشتر بدونی پاسخم رو به نظرات دوستان بخون
مرسی که آمدی
لنی ..
بسیار پست عالی و بجایی بود ولی متاسفانه مثل باقی گزاره های دینی که هرکسی یجور ازش برداشت میکنه ، از امر به معروف و نهی از منکر هم برداشت های متفاوتی میشه که نتیجه یکی از همین برداشت ها این میشه که نیرو انتظامی دور میزنه توی پارکا ... 

دقیقا همینطوره که نوشتی عزیز. 
همین نهی از منکر که نیروی انتظامی می کنه اگر جوابگو بود بعد این ۱۱ سال جواب میداد!!!!!
آقا جواب نداده! و دارن فشار رو بیشتر می کنن و نمی دونن بدتر میشه . اگر به مردم آزادی بدی هر کسی راه خودش رو انتخاب می کنه!
مرسی که نظرت رو دادی دوست من
آسـوکـآ
موافقم کاملا
احترام بذاریم
متقابل :)
ارادتمند . مرسی که اومدی و گفتی
آذری قیز
از پاسخ تون قدری تعجب کردم چون خودم توی کامنتم اشاره کردم که اینکه چقدر این کار رو بلدیم و چقدر درست انجام میدیم بماند. قطعا اینکه بری تو روی طرف وایسی و بگی تو بی خود میکنی روزه نمیگیری خیلی نتیجه اش روشنه که چی میشه. اتفاقا چون بلد نبودیم چطور این فرع دین رو درست انجام بدیم مملکت به ظاهر اسلامی مون به این حال و روز در اومده. چون مسلمون های ما حالشون خوب نیست و این حال بد رو دارن انتشار میدن و تکلیف بقیه که دید درستی به دین ندارن روشنه با این اوضاع. ما زمانی توی دانشگاه یه طرحی داشتیم برای گفتگو ی مسالمت آمیز دینی. مثلا یه کیلو سیب میگرفتیم و میرفتیم اتاق افرادی که فکر می کردیم لازمه. توی این برخورد های دوستانه و صحبت هایی که از بالا نبود خیلی اتفاق های قشنگی رخ میداد. این روش برخورد درست اسلامی رو تقریبا خیلی هامون بلد نیستیم. چه منی که ادعای دین داری دارم چه دیگرانی که چنین ادعایی ندارن. اصلا دین داری چیزی نیست که به ظاهر مربوط بشه. کسی میتونه حتی مقید به فروع دین نباشه ولی خیلی شخصیت برجسته ی دینی داشته ابشه به خاطر حسن خلقش و به خاطر مردم داری اش و....
باریکلا. لب مطلب رو گفتی ..
کاملا درسته و کاملا موافقم.
یه قسمتی هم اضافه می کنم اگر با برخود دوستانه طرف گفت دوست ندارم اصلا دینت رو؟ اون وقت به نظر من ما وظیفه مون رو انجام دادیم . ولی بعضی ها فکر می کنن تا دینشون رو نکنن تو حلقوم طرف ثواب نمی برن و همین باعث نفرت بقیه از دین و خدا میشه . با این آدما مخالفم می دونی چرا؟
چون تاوان اشتباه اینارو خدا میده!
گاهی ما اشتباه می کنیم که منجر به بد شدن چهره خودمون میشه ولی اینا دارن از خدا استفاده می کنن و قطعا تاوانش رو خدا میده . یعنی خدا رو کوچیک و بی ارزش می کنن برای خواسته هاشون! و خدا رو خرج می کنن!
otherwhere
مشکل اینجاست که نمیخوایم باور کنیم  همه چیز با پیشرفت و تکنولوژی تغییر میکنه این اصول دین هست که نمیشه تغییرش داد ولی قطعا با شلاق زدن به خاطر روزه خواری فقط موجی از بیزاری رو از دین به جا میاریم.  هنوز تو عقاید ۱۴۰۰ سال پیش درجا میزنیم با مردم این زمانه نمیشه مثل زمان پیغمبر رفتار کرد حتی خود بزرگان دین هم معتقد بودن به اینکه با مردم هر دوره باید مطابق با خودش برخورد کرد
همون . با قوانین صد سال پیش میشه مردم الان رو مدیریت کرد؟
نه!
قوانین باید بروز بشن.
آلاء .
فکر کنم منظورتون روزی خواری در ملا عام بود
یه نوع هنجار شکنی به حساب میاد و مجازات داره هنجارشکنی:)
یه باری ساعت2از باشگاه میومدم با دهن روزه و خیس عرق آقا روبروم همینجوری تو خیابون اب و سر میکشید :'(
اصلا دلم میخواست جفت پا برم تو دهنش 
مردم وقیح شدن:/
روزه دستور مستقیم قرآن 
کتب علیکم الصیام
وقتی کتب میاد یعنی نوشتیم برای شما روزه یعنی واجب کردیم:)
دستور مستقیم خداست
حالا مشکل داریم لزومی نداره به همه ثابت کنیم ://
شما واقعا اون روز روزه بودی؟
آدم روزه و اینقدر خشونت؟
من حرفی ندارم
آلاء .
ما آزادیم هرکار دوست داریم بکنیم تا وقتی آزادی دیگران سلب نشه؟!؟!؟!؟!؟!؟!
یعنی چی چی
یعنی من آزادم هر کار کنم منوط به اینکه آزادی کسی سلب نشه یا ضرر جسمی و روحی به کسی وارد نشه
مثلا من می خوام صدای ضبطمو زیاد کنم آزادم به شرطی که خونه همسایه نره و اذیتش نکنه!

آلاء .
روزه بودم و هلاک
توقع دارید برم بگم دمت گرم داداش بجای منم آب بخور:/

مردم تیکه اولش و هستن باقیش و تیستن:)
صدای ضبط و تا اخر میکنن میگن چاردیواری اختیاری:)
بفکر ریختن سقف خونه مردم نیستن:)
:)
سمیرا
منم دوس ندارم به همدیگه گیر بدیم..هر کی عقایدی داره و قابل احترامه..

اقا هاتف گهگداری دلم یهو میخاد و میرم مسجد برای نماز ولی بعضی

خانما هی گیر میدن به حجاب ادم .به ارایش ادم..به بچه دار شدن و نشدن و خیلی مسایل خصوصی دیگه ...بعدش میگن

چرا جوان ها دارن زده میشن..خب بس که گیر میدن...


اوهوم :)
faram ...
موافقم ..
ارادت

فاطمه
فکر میکنم تنها وظیفه روزه دار و روزه ندار در قبال هم ، دخالت نکردنه 
اصلا نمیفهمم چرا اگه کس دیگه ای روزه میگیره ،بقیه بخاطرش نخورن و ... اتفاقا اگه بخوایم با گرسنه ها همزاد پنداری کنیم که اینجوری بهتره ،چون اونا همیشه میبینن بقیه میخورن 
اونیکه روزه میگیره به خودش مربوطه و تبعاتشم میپذیره ، زوری که نگرفته که به بقیه بگه جلو من نخور :/
 

موافقم دوست عزیز
لیمو جیم
اخه یه سریا میخوان به "امر به معروف و نهی از منکر"شون عمل کنن , نمیشه کاری نداشته باشن به بقیه
خب تا حدودی من حق میدم اما درصورتی که زیاده روی نشه.درصورتی که شخص مقابل صمیمیت خاصی برای ورود به این زمینه داشته باشه
امر به معروف به این روش در عصر حاضر جواب نمی ده و فقط دشمن تراشی می کنه
ولی خب دوست ندارن بعضیا آپدیت بشن
me ...
سلام. پستتون خیلی به جا بود. حرفاتون منطقیه.
به نظرم یکی از خودخواهی هایی که در این جامعه وجود داره اینه که کسی که بنا به دلایلی حتی پزشکی، نتونه روزه بگیره باید ادای روزه دارا رو دربیاره. خب کسی که تشنگی براش سمه چرا اگر تو خیابون یا دانشگاه ببینن آب میخوره می گیرنش و مجازات داره؟! این از دید یه دین دار واقعی اصلا منطقی هست؟؟!
این طور نیست که بگم خودم در این شرایط نبودم و درک نمی کنم. بارها شده جلوی من روزه خواری شده و تنها سوالی که برام پیش اومده این بوده که این کار کجاش مشکل داره و الان چه فرقی به حالم شده که جلوی من روزه خواری نکنن؟!
بعضیا نظراتشون خیلی تند و حق به جانبه! باید قبول کنیم که قرار نیست هرچی ما میگیم اصل مطلق باشه و غیر اون اشتباه محض. شاید این بار ما تو اشتباه باشیم.
من هم دقیقا نظرم همینه . شاید اشتباه در اصل اشتباه ماست
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan