۱۹۸۴

کتاب "1984"

نوزده هشتاد و چهار برای منی که از جورج اورول کتاب هایی چون مزرعه حیوانات رو مطالعه کرده بودم چیز دور  از انتظاری نبود ولی به مانند همان مزرعه حیوانات زیبا و جذاب و تاریک تر به نظر من بود.چون در این کتاب دیگر خبری از استعاره و تمثیل آوردن نیست . ولی بر هیچ کسی پوشیده نیست که این دو اثر مزرعه حیوانات و 1984 یکی از برترین کتاب های اورول می باشند که جهانی آن را مطالعه نموده است . کتابی که هرگز قدیمی نمی شود .. {ادامه در ادامه مطلب}

  

در ادامه مطلب مفصلا بحث شده است . در صورت علاقه می توانید آن را بخوانید.در غیر این صورت این کتاب واقعا فوق العادست و به نظر من یکی از آن کتاب هایی است که باید خوانده شود قبل از مرگ و حتما همه آن را بخوانند . به شدت آن را پیشنهاد می کنم .دوستان عزیز ممکنه کتاب هایی که بسیار قبل تر خوانده باشم را پیشنهاد دهم . مهم نیست کتاب توسط من چه زمانی خوانده شده. مهم این است که حتما شما هم آنها را مطالعه کنید :) 

نکته: این پست قدیمی می باشد و قواعد نوشتن در آن صحیح رعایت نشده

نوزده هشتاد و چهار برای منی که از جورج اورول کتاب هایی چون مزرعه حیوانات رو مطالعه کرده بودم چیز دور از انتظاری نبود ولی به مانند همان مزرعه حیوانات زیبا و جذاب و تاریک تر به نظر من بود.چون در این کتاب دیگر خبری از استعاره و تمثیل آوردن نیست . ولی بر هیچ کسی پوشیده نیست که این دو اثر مزرعه حیوانات و 1984 یکی از برترین کتاب های اورول می باشند که جهانی آن را مطالعه نموده است . کتابی که نه تنها هرگز قدیمی نمی شود بلکه هرشخصی آن را می خواند به نوعی انگار این رمان در حال حاضر و در شرایط فعلی نوشته شده است و ذهن ناخوداگاه مصادیقی از این کتاب را در محیط بیرون می بیند. چیزهایی مانند برادر بزرگ و روزنامه ها و تمامی چیز هایی که در کتاب آورده شده به نوعی در ذهن خواننده تبدیل به شرایط سیاسی زمان خودش می شود. کتاب واقعا زیباست و دوران سیاه و تاریکی را روایت می کند که به سیاهی نیز تمام می شود و هرگز امیدی نیز در این کتاب نمی توان یافت . همانطور که در مزرعه حیوانات خوک ها پیروز داستان بودند و برای شما که در هنگام مطالعه در اواسط کتاب باشید و اگر اثر مزرعه حیوانات را هم مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که حتما در این داستان نیز پایان خوشی وجود ندارد و جدای از این هم دایم فکرشما درگیر است و ناخوداگاه به محض خواندن کلماتی چون برادر بزرگ و صفحه سخنگو همانطور که بالاتر اشاره کردم مصداق هایی در ذهن شما نمایان می شود به طوری که انگار نویسنده از شرایط امروز نوشته است . و این خود توانایی نویسنده را بر همگان آشکار می سازد. در این کتاب شخصی به نام وینستون اسمیت که در لندن زندگی می کند و از کودکی خود چیز زیادی به یاد نمی آورد و فقط انقلاب بر علیه سرمایه داری و به قدرت رسیدن حزب را به خاطر دارد و نه دقیق بلکه از زمانی که یادش می آید حزب بوده . او در یک پادآرمانشهر زندگی می کند که همه چیز در دست حزب حاکم است.

داستان در سال 1948 اتفاق می افتد .حاکمان کشور های قدرتمند به این نتیجه رسیده اند که اگر مردم جهان به همین روند درآمد ادامه دهند و ثروت اندوزی کنند پایه های جامعه طبقاتی محکم نخواهد بود و بزودی حکومتشان سرنگون خواهد شد . دقیقا مانند گذشته هایشان که در سرمایه داری سرنگون و آنها جایگزین آنها شده اند.پس کلیه ثروت ها را در جنگی که هرگز تمام نمیشود و هر دو نمی توانند همدیگر را شکست دهند هزینه می کنند. چون از لحاظ قدرت در یک سطح هستند و از طرفی هم علاقه ای به پیروزی ندارند چون به محض شکست دیگر ابرقدرت جبهه خالی خواهد شد و کسی نخواهد بود که به بهانه جنگ ثروت را هزینه کنند و مانند رژیم قبل سیستم برهم خواهد ریخت .بعد از جنگ جهانی کره زمین به سه قاره یا کشور بزرگ اقیانوسیه و اوراسیا و ایستاسیا تقسیم شده که اقیانوسیه ایالات متحده و بخشی از اروپا که لندن شهری که اسمیت در آن زندگی می کند را شامل می شود و اوراسیا شوروی است و ایستاسیا کشور چین و آسیای شرقی است . این جنگ تا ابد ادامه خواهد داشت و همیشه باید باشد و ثروت به دست آمده در جنگ هزینه می شود تا پایه های قدرت را تکان ندهد و دگرگونی رخ ندهد. در اقیانوسیه که داستان هم در آن رخ می دهد حزب حاکم بر سوسیالیسم انگلیسی وفادار است و جامعه تشکیل شده است از اعضای درون حزب و اعضای بیرون حزب و کارگران بی سواد و بدبخت و بی ارزش که بیشتر از 80 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. حزب توسط داخلی ها یک حکومت کاملا دیکتاتوری و استبدادی ایجاد کرده و با دست بردن به کتاب ها و تاریخ و هر چیزی که باعث فهمیدن میشود و سانسور لحظه به لحظه آنها دایم درحال وانمود کردن به این است که از هنگام به قدرت رسیدن حزب همیشه آنها پیروز میادین جنگ بوده اند و همیشه همه چیز فراوان بوده و همیشه همه چیز خوب بوده است.

در صورتی که اصلا اینگونه نیست . برای مثال سهم شکلات از تاریخ فلان کم می شود ولی با سانسور روزنامه ها و کتب به مردم جوری فهمانده می شود که بلکه بیشتر هم شده . حزب جمعیت زیادی که کارگر هستند را بی ارزش می داند و به قولی به حال خودشان رها کرده است و کارگران در بدبختی و نافهمی خود به سر می برند. اعضای داخلی حزب که قدرت را در دست دارند و اعضای بیرونی حزب که وضعیت مالی بهتری نسبت به کارگران دارند و ماهانه سهمیه شراب و سیگار و تیغ که کیفیت شدیدا پایینی دارند... به آنها داده می شود ولی شدیدا تحت کنترل حزب هستند . محل زندگی و محل کار آنها که عموما در یکی از چهار وزارت خانه است تحت کنترل یک صفحه سخنگوست که آنها را توسط دوربینی زیر نظر دارد و از طرفی تمامی دروغ ها و تبلیغات و برنامه های مخصوص حزب را پخش می کند .کوچک ترین حرکت ناهماهنگی و حتی یک خم اضافه به ابرو می تواند کار آنها را به وزارت خانه بکشاند و برایشان دردسر درست کند . به نوعی حزب آنها را جوری تربیت کرده که محو درون حزب شده اند . آنها عاشق حزب و آرمان های آن هستند. ازدواج ممنوع است و دایم از کتب و صفحه سخنگو و روزنامه ها تغذیه می شوند و ازدواج تنها برای بقای نسل و تربیت سربازان و جاسوسان جدید برای حزب است که درخدمت حزب باشند و حتی جاسوسی پدر و مادرانشان را کنند . آنها حتی زبانی جدید را خلق کرده اند که در آن عشق معنی ندارد و تنها عشق موجود عشق به حزب است . در این زبان جدید حتی حرفی از آزادی وجود ندارد و پس از اینکه چندین نسل این زبان را صحبت کردند دیگر کسی نمی تواند مفهومی برای عشق برای آزادی برای انسانیت و هر چیزی پیدا کند و همه چیز در حزب خلاصه می شود و هر چیزی از زبان حذف شد صد در صد از فکر هم حذف می شود و شاهد خواهیم بود که مفاهیمی مثل آزادی اصلا برای افراد بی معنی و مفهوم خواهد بود چون در زبانشان وجود ندارد.و رسما هیچ چیزی مخالف آرمان های حزب و یا خود حزب وجود نخواهد داشت و اصلا مفهوم نمی شود .چیزی که من را مبهوت خود کرد از هوش نویسنده.

رهبر حزب شخصی ساختگی است که تمامی پوسترهایش در تمامی جاها نصب شده و سخنرانی ها و ایدولوژی هایش هر روز از صفحه سخنگو پخش می شود او نماد قدرت حزب است و با نام برادربزرگ شناخته می شود. او دانای کل است و همیشه درست می گوید و همیشه پیش بینی هایش درست از آب در میاید ( به علت همان سانسور روزنامه ها به طوری که حتی اگر در مواردی درست هم نبود با تغییر روزنامه ها و کتاب ها و.. آن را درست می کنند . حتی هواپیما هم اختراع حزب و برادر بزرگ است)

وینستون از اعضای بیرونی حزب است. که داستان به سه قسمت اصلی بیان افکار وینیستون و بعد آشنایی او با شخصی به نام جولیا و در انتها دستگیری آنها.

چیزی که در این کتاب نظر من را جلب کرد این بود که برخی از قسمت هایش دقیقا به مانند مزرعه حیوانات بود . در مزرعه حیوانات خوکی ناپدید شد و تمامی مشکلات را به گردن او و جاسوسانش می انداختند. در این داستان هم شخصی به نام گلدستاین که قبلا از اعضای حزب بوده و سپس خائن می شود و تمامی مشکلات توطئه اوست . ویا قسمت سگ هایی که خوک ها تربیت می کنند در حزب هم به همین گونه است و کودکان همه تحت آموزش های حزب برای خدمت بیشتر قرار می گیرند. مصادیقی که امروز بیشتر ما شاهد آن هستیم مانند سانسور های روزنامه ها و صفحه سخنگو که امروزه در تلوزیون ها و ماهواره ها انجام می شود و به نوعی استفاده حزب از جدیدترین اختراعات برای کنترل بیشتر و حکومت بیشتر. و از طرفی قشر کارگر را با خرید بلیط های بخت آزمایی یا شراب و کارهای دیگر مشغول و به نوعی حواسشان را سرگرم این چیزها کرده است.

کار دیگری که حزب بر روی افراد انجام می دهد انجام دوگانه باوری از دو اتفاق متضاد است . که حتی در شعارهایش هم دیده می شود . جنگ صلح است و آزادی بردگی است و جهالت قدرت است . و با مفهوم های متضاد القاهای خود را در ذهن افراد انجام می دهند.درست به مانند چیزی که امروز وجود دارد و کشور های غربی خودشان صلح را فریاد می کنند و ادعای دموکراسی دارند و در عین حال هم با کشور های دیکتاتوری و یا جنایت کار همکاری نزدیک دارند و به نوعی اگر به شما بگویند برای صلح می جنگیم حتما همراهی و موافقت خواهید کرد !  در داستان از این تضادها زیاد هست . مخصوصا در نام وزارت خانه ها که وزارت عشق در اصل شکنجه گاه کسانی است که جرم فکری مرتکب شدند و وزرات فراوانی در اصل مسئول قحطی است و وزارت صلح کار جنگ را انجام می دهد و وزارت حقیقت که همیشه کارش دروغ گفتن و سانسور کردن و ویرایش کردن همه جیز است . در وزارت حقیقت با اینکه خودشان کار اصلاح را انجام می دهند اما باز هم به معتبر بودن آن اعتقاد دارند.

جرایم فکری هم شدیدا تحت کنترل است و با ابزارهایی حتی در مراسم ابراز انزجار می توانند متوجه بشوند که در فکر تو چیز دیگر می گذرد و مشکل حزب هم دقیقا همین است و آنها می خواهند دقیقا طوری که می خواهند فکر کنی . آنها آنقدر قدرت دارند که حتی دفتری که روی آن نوشته ای مرگ بر برادر بزرگ را با گرد و خاک رویش بازسازی کنند. و در وزارت عشق که ساختمان هرمی شکل است آنها تورا شکنجه نمی کنند تا بمیری به علت خیانت بلکه آنها می خواهند چیزی که در ذهن توست تغییر دهند و این کار را در اتاق 101 که بدترین شکنجه جهان است و حتی بدترین شکنجه ی ممکن در ذهن شما ! و حتی طوری همین دوگانه باوری را در ذهن جا انداختند که در مراسم بزرگ با حضور مردم و یک اشتباه فاحش مجددا در جلوی چشم مردم پرچم ها عوض می شوند و مردم باز برای چیز دیگری شادمانی میکنند و باور می کنند که این درست است !

خیلی اتفاقات دیگر که حزب عمدا روی سر مردم بمب می اندازد و آن را به گردن دشمن فرضی می اندازد و خیلی مسایل دیگر که از باز کردن بیشتر آنها برای اینکه کتاب جذابیت خود را از دست ندهد معذورم .

این کتاب را پیشنهاد می کنم . جزو کی از کتاب هایی است که قبل از مرک باید آنها را خواند . منتظر نظرات شما هستم در مورد کتاب.

  • يكشنبه ۱۹ دی ۹۵
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
برای مشاهده وبلاگ شخصی من : hatefblog.ir
پیشنهاد‌های هاتف
Designed By Erfan Powered by Bayan